Jednym z kryteriów podziału szlifierek kątowych jest średnica ich tarczy. Z różnicami między średnicami tarcz wiąże się możliwość użycia tych urządzeń do różnego rodzaju prac

Średnica tarczy 115 i 125mm

Małe silniki 600-900W nadają się do bardzo lekkich prac z uwagi również na ciężar narzędzia. Uzyskujemy dzięki nim także dużą mobilność. Szlifierki kątowe z silnikami 1000-1200W  nadają się do długotrwałej pracy pod dużym obciążeniem (długotrwałe szlifowanie stali). Konstrukcje te posiadają dość duże rezerwy mocy i nie grzeją się zbytnio. Szlifierki wyposażone w silniki o mocy 1400 i więcej watów zostały zasadniczo skonstruowane do krótkiej pracy pod dużym obciążeniem. Przykładem może być cięcie elementów stalowych. Podczas długotrwałej i jednostajnej pracy może dochodzić do ich przegrzewania.

 

Obecnie producenci dobrych szlifierek kątowych montują różnego rodzaju układy zabezpieczające narzędzia przed zniszczeniem. Jednakże częste wyłączanie narzędzia może być irytujące. Małymi szlifierkami wykonujemy roboty, w których szlifierka obrabia płaszczyzny pod różnymi kątami nachylenia i w różnych pozycjach. Mówimy o tzw. szlifierkach jednoręcznych. Każda z nich jest wyposażona w dodatkową rączkę i jej używanie powoduje polepszenie warunków pracy narzędzia. Lepsze obciążenie przekładni, lepszy przepływ powietrza chłodzącego silnik, bezpieczeństwo pracownika.

 

 

Średnica tarczy 150-180mm

Jest to grupa szlifierek kątowych przeznaczonych przede wszystkim do długotrwałych prac szlifierskich. Obudowy są już większe,  ciężar też rośnie (przy pracy w jednej pozycji ma to swoje zalety). Maszyny tej klasy dysponują silnikami o dużych mocach powyżej 1500W. Szlifierki kątowe o średnicy 150mm można uważać jeszcze za najbardziej uniwersalne. Łączą w sobie dużą moc, dość dużą średnicę tarczy a przy tym ciężar jeszcze nie odbiega znacząco od modelu 1400W-125mm.

 

Średnica tarczy 230mm

Są to maszyny przede wszystkim do cięcia z uwagi na wymiar tarczy i do pracy w jednej pozycji (ciężar). Tutaj można kierować podobnymi kryteriami jak przy małych szlifierkach kątowych. Duże silniki (2400-2600W) są przede wszystkim do prac związanych z cięciem pod dużym obciążeniem.

Do tego trzeba uwzględnić preferencje kupującego: przyzwyczajenie marki, mocy i zasobu gotówki. Szlifierki dobrych marek nie różnią się znacząco między sobą. Czasami przekonanie o wyższości jakiegoś modelu czy marki nad innymi może być przypadkowe.

 

Zajrzyj do działu ze szlifierkami kątowymi na rotopino.pl

Powiązani producenci w sklepie Rotopino.pl:
* Pola wymagane
Dodaj komentarz