Przed przystąpieniem do prac musimy pamiętać, że kosiarka jest urządzeniem mechanicznym, dlatego pracując nią należy zachować niezbędne środki bezpieczeństwa. Użytkownik powinien przede wszystkim stosować rękawice ochronne, długie spodnie robocze (wykonane z mocnej tkaniny) oraz buty przeciwpoślizgowe. W celu zwiększenia bezpieczeństwa zanim rozpocznie się prace serwisowe należy odłączyć przewód wysokiego napięcia od świecy zapłonowej.

Kosiarka jest najczęściej używanym sprzętem w przydomowych ogrodach. W ciągu roku korzysta się z niej średnio 30 razy. Utrzymanie jej w należytym stanie jest korzystne zarówno dla murawy, jak i dla naszych portfeli. Dlatego warto pamiętać o pracach konserwacyjnych. Każdy użytkownik może sam przeprowadzić najważniejsze czynności serwisowe. Powinien jednak wcześniej zapoznać się dokładnie z instrukcją obsługi urządzenia. Sprawna kosiarka zużywa nawet o 30% mniej paliwa, a emisja szkodliwych substancji jest redukowana nawet o 50%. Czynniki te pozytywnie wpływają na żywotność sprzętu. Z kolei, regularnie wykonywane czynności czyszczące zapobiegają powstaniu potencjalnej korozji, gdyż w maszynie nie odkładają się resztki pokosu, wydzielającego kwasy – powiedział Ryszard Wójtowicz, Service Manager w firmie Husqvarna.  


Fot. Husqvarna1. Podstawową czynnością, jaką należy wykonać jest czyszczenie ogólne maszyny. Najlepszym na to sposobem jest użycie sprężonego powietrza. Dzięki temu bardzo szybko i sprawnie usuniemy resztki trawy czy ziemi – nawet ze szczelin. Jeśli jednak nie posiadamy sprężarki, możemy posłużyć się szczotką. Warto pamiętać, aby nie używać myjek ciśnieniowych, ponieważ strumień wody może uszkodzić miejsca newralgiczne, jak wlew paliwa, oleju, łożyska czy uszczelniacze. 

 

 

2. W celu oczyszczenia noża oraz spodniej części obudowy należy unieść i ustabilizować kosiarkę  w pozycji świecą do góry. Kosiarki niektórych producentów, np. maszyny serii LC i LB marki Husqvarna, dają się z łatwością ustawić w taką właśnie pozycję serwisową. Zespół tnący podobnie jak inne części czyścimy za pomocą sprężarki lub szczotki. Niektóre kosiarki wyposażone są w przyłącze węża ogrodowego, umożliwiające łatwe czyszczenie zespołu tnącego wodą. W takim przypadku kosiarka powinna stać na płaskiej powierzchni w pozycji roboczej (przewód wysokiego napięcia jest podłączony do świecy). Po podłączeniu szlauchu, odkręcamy wodę i uruchamiamy urządzenie na ok. 30 s. 

Fot. Husqvarna3. Kolejną częścią, którą należy skontrolować jest filtr powietrza. Jego sprawne funkcjonowanie zapewnia płynną pracę gaźnika, łatwość uruchamiania i pełne wykorzystanie mocy silnika – przy mniejszym jego zużyciu. Po odkręceniu osłony i wyjęciu filtra należy go oczyścić, postukując nim o twarde podłoże. Nigdy nie należy używać do czyszczenia filtra sprężonego powietrza lub rozpuszczalników. Aby spełniał swoje funkcje należy go czyścić regularnie, np. raz w tygodniu. 

 


4. Kosiarka spalinowa – jak wszystkie urządzenia tego typu – posiada świecę zapłonową. Jej kontrola sprzyja właściwej pracy silnika. Sprawdzenie stanu świecy wykonuje się poprzez zdjęcie tzw. fajki i wykręcenie świecy z cylindra. Ewentualne zanieczyszczenia usuwamy szczotką drucianą, następnie sprawdzamy odległość elektrod szczelinomierzem. Powinna ona wynosić 0,5mm. 

Strona 1 z 2
Powiązani producenci w sklepie Rotopino.pl:
* Pola wymagane
Dodaj komentarz