Nikogo nie trzeba przekonywać jak ważną rolę pełni w każdym ogrodzie. To nie tylko miejsce ekologicznego składowania odpadków, ale przede wszystkim źródło gleby zasobnej w naturalny nawóz ( humus) i składniki mineralne niezbędne do prawidłowego rozwoju naszych roślin.

Kup w Rotopino.pl
Kompostownik 420l IKEV420C
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
159 118,90
Kompostownik 850l IKEV850C
dostępne
4 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
262 209,90

Kompostowniki w ofercie sklepu rotopino.plKompost to nawóz organiczny wytwarzany z odpadów roślinnych i zwierzęcych w wyniku częściowego, tlenowego rozkładu przez mikroorganizmy, proces kompostowania odbywa się w pryzmach kompostowych, kompostownikach.

Kompost wzbogaca glebę w próchnicę, poprawia jej jakość, ma znaczny wpływ na wzrost i rozwój roślin. Stosuje się go jako składnik podłoża dla upraw warzywnych oraz kwiatów rabatowych i doniczkowych, a także jako nawóz organiczny w rolnictwie, sadownictwie i ogrodnictwie, także w parkach i ogrodach.

Dowolny naturalny (biodegradowalny) materiał może podlegać kompostowaniu, o ile zapewni się wystarczającą ilość czasu. Jednakże nie każdy surowiec nadaje się do przydomowego kompostowania, w którym nie są osiągane temperatury dość wysokiej, by powodować śmierć drobnoustrojów, wirusów, bakterii, szkodników. W związku z tym odchody zwierzęce, resztki mięsa i produkty mleczne powinny być kompostowane raczej tylko na skalę przemysłową.

Co na kompost?
W zasadzie wszystkie odpady organiczne pochodzące a naszego gospodarstwa domowego- ogrodu, tj: jesienne liście, pył drzewny i odpady drewniane, papieru i kartonu, siano, skoszoną trawę, resztki owoców i warzyw, wodorosty z oczka wodnego, czy też resztki liści herbaty, kawa (po zaparzeniu napoju).

Najbardziej pożądany jest taki kompost, który zawiera jak najwięcej wartościowych minerałów, takich jak azot, potas, fosfor i wapń. Aby uzyskać wysoko-mineralny kompost, należy przede wszystkim różnicować odpadki, które wrzucamy do kompostownika.

Wszystkie narzędzia niezbędne w ogrodzie

Warunki kompostowania
W związku z tym, że kompostowanie jest naturalnym procesem rozkładu tlenowego (potocznie: butwienie), więc niezbędnym warunkiem jest zapewnienie dostępu powietrza. Jeśli nie zapewnimy dostatecznego dostępu powietrza do kompostowanego materiału nastąpi jego gnicie (proces rozkładu beztlenowego). Oczywiście, w kompostownikach zachodzić będą oba procesy, ale najlepiej, gdy udział rozkładu tlenowego jest jak największy. Aby kompostowanie odbywało się w kontrolowany sposób musimy zadbać o odpowiednie warunki.
Kompostownik powinniśmy ustawić w takim miejscu, aby miał zapewniony stały dopływ powietrza. Materiał w kompostowniku nie powinien być ubity, co więcej można powstający kompost przemieszać raz na 2-3 miesiące widłami. Zawsze pamiętajmy o zapewnieniu odpowiedniej wilgoci. Kompost powinien być cały czas wilgotny, ale nie mokry!

Węże ogrodowe - sprawdź ofertę

Jaki kompostownik?

Aby kompostownik spełniał wszystkie role w naszym ogrodzie, tzn.: ekonomiczne, ekologiczne i estetyczne, powinien mieć odpowiednią budowę, formę i rozmiar. W ofercie rynkowej spotkamy szeroką gamę gotowych kompostowników, tańsze kompostowniki drewniane, czy też estetyczny i trwałe kompostowniki plastikowe. Ekokompostowniki plastikowe mogą posiadać również termoizolację oraz są tak zaprojektowane, aby powietrze mogło swobodnie docierać do biomasy. Wówczas proces kompostowania przebiega na tyle sprawnie, że kompost otrzymujemy nawet kilka razy do roku.

Zatem, jeśli nie mamy doświadczenia w budowie kompostownika, warto pomyśleć o kompostowniku plastikowym, będzie to wybór dobrany optymalnie do wielkości naszego ogrodu, estetyczny, trwały, a dzięki swojej unikatowej budowie nawóz z niego pozyskamy dużo szybciej, niż w tradycyjnych kompostownikach lub pryzmach kompostowych.

Powiązani producenci w sklepie Rotopino.pl:
* Pola wymagane
Dodaj komentarz