W zależności od obrabianego materiału, należy stosować różne wiertła i różne metody wiercenia. Tu dowiesz się, do jakich prac przeznaczone są poszczególne wiertła.

Wiertło do młotów Bosch Speed X odznacza się nieosiągalną dotąd prędkością wiercenia w betonie i betonie uzbrojonym, oraz znacznie większą trwałością. Fot. Bosch

 

Wiercenie w metalu

Wiertła do metalu ze stali wysokosprawnej (HSS) ze szlifowanym ostrzem przeznaczone są do wiercenia metali nieżelaznych. Do metali nieżelaznych zaliczamy aluminium, miedź, mosiądz, cynk. Do stali szlachetnej wymagane są wiertła ze stali wysokosprawnej szybkotnącej z zawartością stopu kobaltu (HSS-E) lub nawet wiertła powlekane tytanem. Są one droższe od zwykłych wierteł HSS, ale umożliwiają wiercenie wymagających gatunków stali bez nadmiernego zużycia wiertła.

Wiercenie w drewnie

Wiertła do drewna (spiralne) mają długi wierzchołek centrujący z dwoma ostrzami nacinającymi. Ostrza te nacinają włókna drewna, a leżące głębiej ostrza wycinają drewno, pozostawiając czyste krawędzie otworu. Do otworów o większych średnicach używa się najczęściej wierteł sednik, środkowców lub wierteł do okuć; do otworów głębokich stosuje się wiertła kręte.

Wiercenie w betonie

Wiertła do betonu - do ścian wykonanych z materiałów takich, jak klinkier, cegła czy beton wymagają zastosowania wiertarki udarowej lub młota udarowo-obrotowego (Profesjonalne wiertła Speed X). Jeżeli jednak ściana wykonana jest z pustaków, wiercenie należy wykonać bez udaru. To samo dotyczy innych porowatych materiałów, takich jak cegła, oraz ścian z elementów płytowych. Do wszystkich tych prac konieczne jest użycie wiertła do kamienia. Posiada ono nalutowane płytki węglików spiekanych na wierzchołku wiertła.

Powiązani producenci w sklepie Rotopino.pl:
* Pola wymagane
Dodaj komentarz