Zarówno dla profesjonalisty, jak i amatora, kompletowanie wyposażenia warsztatu bywa sporym wyzwaniem. Poza samymi narzędziami, ważny jest również osprzęt do nich. Wpływa on bowiem na efektywność pracy i komfort jej wykonywania. Wiertła dostępne są w zestawach oraz osobno, które rozwiązanie będzie korzystniejsze?

Kup w Rotopino.pl
Zestaw wierteł i dłut SDS-plus Mixed Set
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
79,99
14 9,79
Wiertła do metalu HSS-R
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
43,03
15 10
19 13
Wiertła dwustronne 3,2 x 11 x 49 mm
dostępne
8 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
14 9,58

Podstawowe różnice między wiertłami

Przy zakupie wierteł należy pamiętać, że mają one konkretne zastosowania. Wybierać można między wiertłami do drewna, szkła i gresu, metalu, kamienia, wiertłami do betonu oraz betonu zbrojonego. Chociaż wszystkie one będą wykonane najprawdopodobniej ze stali, to różni je twardość wynikająca z różnych domieszek do stopu. Odmienne są również kształty czubków, ilości i głębokości spiral.

Należy jeszcze pamiętać o różnym typie uchwytów, najpopularniejsze rozwiązania to cylindryczne i SDS+, rzadziej SDS Max lub sześciokątny. To, jaki uchwyt należy wybrać, zależy od tego, jakie jest mocowanie w wiertarce, którą zamierzamy daną wykonać pracę. Od wielkości otworu, który trzeba wywiercić, zależy natomiast rozmiar wiertła. Te są od precyzyjnych (1mm) do bardzo szerokich (nawet 50mm), przydatnych przy pracach budowlanych.Zestaw wierteł Bosch

Komplety wierteł - największe zalety

Jedną z największych zalet kupowania zestawu wierteł jest wygoda tego rozwiązania. Komplet taki zawiera najbardziej typowe rozmiary wierteł w danym zastosowaniu. Dodatkowo wiertła są sprzedawane od razu w etui lub innym opakowaniu, które znacznie ułatwia ich przechowywanie, zabezpiecza przed kurzem. Najczęściej też wiertła są uszeregowane rozmiarami, dzięki czemu od razu mamy pod ręką potrzebny sprzęt, czas przygotowań do pracy jest więc ograniczony do minimum.

Sam zakup zestawu wierteł również jest o wiele prostszy, ponieważ nie trzeba wówczas poświęcać zbyt dużej uwagi na ich parametry. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to zastosowanie i typ uchwytu. Choć jeśli będziemy kupować wiertarka i wiertła będą tej samej marki, to ten drugi problem odpada.

Z perspektywy amatora komplety wierteł są wygodniejsze, ponieważ pozwalają na dobór odpowiedniego rozmiaru wiertła metodą prób i błędów. Do szafek dołączono kołki mocujące do ściany, ale nie oznaczono ich rozmiaru? Żaden problem: najpierw cieńsze wiertło, jak nie będzie pasować, to ponowna próba z większym. I tak do skutku, bez ryzyka, że wybierzemy za duży rozmiar i będą luzy.

Inną zaleta kupowania wierteł w zestawach jest ich korzyść ekonomiczna. Gotowe komplety mają niższą cenę niż te same wiertła kupowane pojedynczo, nawet jeśli są tego samego producenta. Jeśli więc wyposażamy warsztat, to wybór zestawu będzie po prostu korzystniejszy.

Pojedyncze wiertła - kiedy warto?

Kupowanie pojedynczych wierteł również ma swoje zalety. Przykładowo kiedy jednorazowo potrzebujemy danego sprzętu. Po co kupować i potem trzymać cały zestaw wierteł do betonu zbrojonego, jeśli wiemy, że potrzebne będzie tylko jedno wiertło w danym konkretnym rozmiarze i tylko raz? Zakup pojedynczego wiertła będzie bardziej korzystniejszy pod względem finansowym, ale również zajmowanej później przestrzeni.

Wiertła, jak każda rzecz, ma pewną swoją trwałość i się zużywa. Najczęściej wykorzystywane wiertła z zestawy mogą wymagać wymiany na nowe. Nie ma jednak wtedy konieczności kupowania kolejnego zestawu, wystarczy uzupełnić obecny. Jednocześnie podczas wykonywania regularnie jakichś prac, wiadomo które wiertła będą najczęściej wykorzystywane, warto wtedy zaopatrzyć się w nie zawczasu. Nie będzie wówczas problemu z zatrzymaniem prac z powodu braku potrzebnego sprzętu.

Niektórzy decydują się również na kupowanie pojedynczych wierteł, ponieważ te są wyższej jakości. Jednocześnie cena zestawu może być zbyt wysoka, by zakup się kalkulował. Kompletowanie własnego zastawu może być również bardzo satysfakcjonujące.Wiertła różnych zastosowań

Pojedynczo czy w zestawie?

To pytanie nie zostanie jednoznacznie rozstrzygnięte. O czym jednak warto pamiętać, to chwila refleksji podczas kolejnych zakupów. Bo czemu zostawać z kolejnym kompletem wierteł jeśli potrzebujemy wyłącznie jednej sztuki? Przestrzeń w domu czy w warsztacie jest ograniczona i szkoda ją tracić na niepotrzebne szpargały. Z drugiej strony nie warto przepłacać za pojedyncze sztuki, a pudełka na zestawy pozwalają łatwiej zachować porządek w narzędziach. Zachęcamy więc po prostu do robienia zakupów pod swoje potrzeby, w naszym sklepie na pewno znajdziesz to, czego potrzebujesz!

* Pola wymagane
Dodaj komentarz