Wertykulatory i aeratory cieszą się wśród ogrodników coraz większą popularnością. Jest to zjawisko bardzo pozytywne, ponieważ te dwa urządzenia, choć różnie działają, efekty dają takie same: wpływają korzystnie na stan trawników

Kup w Rotopino.pl
Wertykulator UniversalVerticut 1100
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
1 070 741
Aerator UniversalRake 900
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
1 040 747
Elektryczny aerator ES 500
dostępne
9 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
825 756,90
Wertykulator RY1400SF35B
dostępne
9 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
719
Wertykulator elektryczny UV3200
dostawa
wysyłka
>12 dni
514,99
Aerator obrotowy QuikFit (136524)
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
3-5 dni
140,99

Przed przystąpieniem do zakupu narzędzi, warto dokładniej przyjrzeć się terminom: wertykulacja i aeracja.

Wertykulator - co to jest?

Wertykulator to jedno narzędzi ogrodniczych, które służy do pielęgnacji trawnika. Najczęściej jest używane przez profesjonalistów oraz prawdziwych wielbicieli zielonego dywanu. Wertykulator może swoim kształtem przypominać kosiarkę, na mniejszych powierzchniach można używać sprzętu ręcznego.

 

Wertykulacja to zabieg pionowego nacinanie darni. Ostrze wertykulatora tną darń i wyrzucają z niej to, co zbędne: martwe części roślin, chwasty, mech. Płytkie nacinanie trawie pomoże, a dla szkodników jest zabójcze. Jaki to wszystko ma cel? Obumarłe resztki roślin utrudniają przedostanie się do gleby składników mineralnych, powietrza, wody.

 

Aby wertykulacja zakończyła się pełnym sukcesem, należy przeprowadzić ten zabieg na krótko ściętej trawie. Warto więc na tydzień-dwa tygodnie przed planowanymi działaniami stopniowo kosić trawnik, skracać jego długość. Ułatwi to osuszenie trawy i dostęp powietrza w głąb darni. Maszyna zrobi dużo, a żeby jej to ułatwić, trzeba usunąć wszystkie przeszkody, które może napotkać na swojej drodze: kamienie, gałęzie. I chwasty, w pozbyciu się których wertykulator oczywiście pomaga, ale systematyczna dbałość o bezchwastowy ogród zawsze jest wskazana.

 

Co najważniejsze, pamiętajmy o odpowiedniej wilgotności gleby, która, aby po zabiegu trawnik zregenerował się jak najszybciej, nie może być ani zbyt wilgotna, ani zbyt sucha. Jeśli nie ma odpowiedniego nawilżenia, należy poczekać lub w ogóle zrezygnować z planowanych zabiegów. W przededniu ataku na trawnik wskazane jest skoszenie go jak najniżej, jednocześnie nie skalpując. Wysoka trawa utrudniałaby wertykulatorowi działanie, zbierałby on niepotrzebne śmieci, lepiej więc tego maszynie oszczędzić. Wertykulację doradza się przeprowadzać minimum raz w roku – wiosną, dobrze jest powtórzyć zabieg jesienią.

 

Można wyposażyć się w wertykulator ręczny. Najbardziej przyda on się tym najbardziej doświadczonym, bojowym ogrodnikom, tych bardziej leniwych może poddenerwować. Korzystanie z niego wymaga bowiem dużego nakładu pracy, sił i cierpliwości. Ponadto, warto, przed przystąpieniem do tego zajęcia, zaopatrzyć się w rękawice, aby na dłoniach nie powstały pęcherze. Wymagany jest mocny nacisk, energiczne grabienie oraz wyjmowanie co jakiś czas resztek roślin spomiędzy ostrzy. Nie da się jednak ukryć, że zakup takiego rodzaju narzędzia, to tańsza sprawa niż zaopatrzenie się w urządzenie spalinowe bądź elektryczne.

 

Skoro mowa o wertykulatorach spalinowych i elektrycznych – są one znacznie wydajniejsze, łatwiejsze i wygodniejsze w użyciu niż te ręczne. Do przydomowego ogrodu, na działkę – idealne. Wertykulatory elektryczne są bardziej przyjazne środowisku niż spalinowe, ciszej pracują, za to wertykulatory spalinowe – owszem, są głośniejsze, ale działają na większych powierzchniach, posiadają więcej mocy.

Jak wertykulować?

Nie jest to proces skomplikowany, wystarczy ustawić ostrza na odpowiadającą nam wysokość. Najpierw przechodzimy przez trawnik pionowo, później, dla lepszego efektu pracy, można tę czynność powtórzyć w poziomie. Wygląd trawy po wertykulacji może przerażać – tak właśnie ma być. Nierówności, pozostałości można usunąć za pomocą grabi.

Co to jest aerator? Czym jest aeracja?

Tutaj mamy do czynienia z kolejnym sprzętem służącym do pielęgnacji trawnika. Aerator różni sie tym, że zamiast noży tnących ma kolce. Urządzenie to w mniejszym stopniu niż wertykulator uszkadza korzenie trawy.

 

Zabieg aeracji mylony jest często z wertykulacją, która daje podobne rezultaty, jednak przebiega ona inaczej. To zabieg nakłuwania, nie nacinania, darni kolcami, aby napowietrzyć, a przy okazji rozluźnić, glebę. Dzięki temu następuje jej wyrównanie, korzenie nabierają siły, a trawa zostaje pobudzona do wzrostu. Aeracja przydaje się zwłaszcza powierzchniom często użytkowanym, można ją wykonywać częściej niż wertykulację – nawet kilka razy w trakcie sezonu, wiosną, późnym latem. Pomocne będą widły amerykańskie, walec z kolcami bądź po prostu urządzenie przeznaczone specjalnie do tej czynności – aerator, dostępny w wersji elektrycznej lub spalinowej.

 

Co ciekawe, istnieją urządzenia 2w1 – wertykulator i aerator. Posiadają wkłady, które w zależności od tego, z jakiego urządzenia użytkownik chce korzystać, można wymieniać.

Powiązani producenci w sklepie Rotopino.pl:
Komentarze
  • piotr 2020-03-07

    teraz wiem jak dzialac

* Pola wymagane
Dodaj komentarz