Jak mówi definicja, szlifierka kątowa to narzędzie przeznaczone do cięcia, szlifowania i polerowania. Jest bardzo popularnym, powszechnie używanym urządzeniem.

Tarcze, które przeznaczone są do cięcia lub szlifowania metalu, wykonane są ze wzmocnionego materiału ściernego. Do kamienia i cięcia murów, mogą posłużyć tarcze ścierne lub tarcze diamentowe. Te ostatnie, chociaż znacznie droższe, są jednak lepsze od zwykłej tarczy ściernej – czynią cięcie szybszym i bardziej czystym. Mają większą trwałość, będą więc długo służyć swojemu użytkownikowi. Jeśli tylko ten nie będzie korzystał z nich, chcąc pociąć metal – takie działanie może ją szybko zniszczyć.

 

Szlifierki kątowe są zazwyczaj dopasowane do tarcz o następujących średnicach:
> 115 mm
> 125 mm
> 150 mm
> 180 mm
> 230 mm
Rzadziej występują tarcze o średnicach: 300 i 350 mm.

Mniejsze urządzenia operują na wyższych prędkościach – szlifierka 115 mm wykonuje 10 000 obrotów na minutę, podczas gdy duża 230 mm maszyna wykona ich w tym samym czasie tylko 6 500. Właśnie ze względu na działanie na większych prędkościach, mniejsze urządzenia mają tendencję do szybszego zużywania się, chociaż z drugiej strony – są tańsze.

W zależności od modelu, szlifierki kątowe działają z mocą od 110 do 230 woltów. Te 110-woltowe przeznaczone są, ze względów bezpieczeństwa, do stosowania razem z transformatorem obniżającym napięcie. Dostępne są także pneumatyczne i bezprzewodowe szlifierki kątowe.

Przeciętna moc znamionowa szlifierek kątowych to od 500 do ponad 2500 watów – im wyższa moc, tym silniejsza szlifierka. Im większa szlifierka, tym większa moc.

Każde tego typu urządzenie powinno mieć:
> rękojeść boczną – zazwyczaj przymocowaną za pomocą śruby, z lewej lub prawej strony urządzenia – w zależności od tego, którą ręką operuje użytkownik;
> blokadę wrzeciona – aby zablokować wrzeciono podczas zmieniania tarczy;
> „dead man's switch” - w polskim, mniej przerażającym i niedosłownym tłumaczeniu (bo dosłownie to „trupi wyłącznik”) - to po prostu wyłącznik bezpieczeństwa – służy on do natychmiastowego wyłączenia groźnego urządzenia, by nie wyrządziło ono użytkownikowi żadnej krzywdy.

 

Warto również zwrócić uwagę na:

> uchwyty zwalniające – co sprawi, że praca ze szlifierką będzie choć trochę mniej męcząca;
> sprzęgło bezpieczeństwa – zmniejsza ono przenoszony na operatora moment obrotowy w przypadku zakleszczenia się ściernicy;
> „miękki start” - zmniejszy „kopa” przy pierwszym podłączeniu do sieci.

 

A może szlifierka akumulatorowa?

Tego rodzaju urządzenia sprawiają, że praca na wysokości, z dala od źródła zasilania jest znacznie łatwiejsza niż działanie z narzędziem przewodowym. Są one ograniczone do tarcz o mniejszej średnicy.

Zazwyczaj zasilają je litowo-jonowe akumulatory, zapewniające dużą moc i małą wagę. Mają one również tę zaletę, że nieużywane, nie rozładowują się i kiedy przychodzi czas na pracę, są do niej gotowe.

Ładowarka jest zazwyczaj od razu dołączana do szlifierki. Dzięki niej można naładować urządzenie w bardzo krótkim czasie – w godzinę, czasem nawet mniej. Ładowarka przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy mamy jeden akumulator. Dobrze jest jednak wyposażyć się w dwa takie urządzenia, wtedy można jednocześnie używać szlifierki i ładować drugi akumulator.

O czym pamiętać trzeba
Szlifierka kątowa to elektronarzędzie, do którego trzeba podchodzić z szacunkiem – obracające się tarcze są potencjalnie bardzo niebezpieczne.

Nie należy odkładać szlifierek ręcznych aż do momentu, aż wszystkie tarcze przestaną pracować.

W zależności od rodzaju szlifierki, zaopatrzenie się w ochronne: okulary, maskę, nauszniki, rękawice może być konieczne.

Podczas cięcia i szlifowania metalu należy uważać na pojawiające się iskry. Nawet jeśli nie sprawią bólu użytkownikowi, mogą, spadłszy na nieodpowiednie podłoże, spowodować pożar.


Natomiast podczas tego typu działania w murze pojawia się wiele kurzu. Nawet pracując na powietrzu, w jednej chwili można znaleźć się w kłębie pyłu. Dlatego zawsze warto nosić ochronną maskę i stare ubrania.


Zapraszamy do wizyty w dziale ze szlifierkami sklepu rotopino.pl

Powiązani producenci w sklepie Rotopino.pl:
* Pola wymagane
Dodaj komentarz