Siekiera jest narzędziem wszechstronnym i przydatnym w niemal każdym domku jednorodzinnym. Z jej pomocą można przygotować drewno na opał, ociosać ścięty pień, wykarczować mniejsze drzewka i krzewy, a nawet porąbać stare meble. Istnieją też siekiery do zadań specjalnych. Jakich? Tego dowiesz się z dalszej lektury tego artykułu. Zapraszamy.

Kup w Rotopino.pl
Siekiera ciesielska XS X7 (121423)
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
156,99
Siekiera ciesielska S X10 (121443)
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
179,90
Siekiera rozłupująca XL X25 (122483)
dostawa
wysyłka
>12 dni
269,90
Siekiera rozłupująca XXL X27 (122503)
dostawa
wysyłka
>12 dni
318,49
Siekiera 620g, obuch 410g, trzonek włókno, 14" 05G100
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
59,49
Młoto-siekiera 2,5kg 27-050
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
112,99

Rodzaje siekier dostępnych w sprzedaży

Podstawowy podział, jaki można przeprowadzić wśród siekier to przede wszystkim ich rozmiar oraz to, czy używać ich można jednoręcznie czy dwuręcznie. Decyduje to o tym, z jakim rodzajem drewna poradzimy sobie za pomocą danego sprzętu. W przypadku małych siekier raczej nie powinniśmy planować ich użycia do grubego drewna, bo praca będzie nieefektywna, może nawet doprowadzić do stępienia lub uszkodzenia siekiery.

Wśród mniejszych siekier wyróżnić można zwłaszcza toporki turystyczne. Znajdziemy je w sklepach ze sprzętem biwakowym i trekkingowym oraz marketach budowlanych. Służą przede wszystkim do ścinania gałęzi oraz krzewów i późniejszego porąbania ich na mniejsze szczapki, idealne do ogniska. Trzonek siekiery jest zwykle bardzo krótki, co ułatwia jej transportowanie, ale jednocześnie obniża wygodę korzystania z niej. Nadaje się raczej do okazjonalnego wykorzystania.

 

Do mniejszych siekier zaliczyć można siekierę lub toporek rzeźbiarski. To narzędzie o szerokim, wachlarzowatym ostrzu, za pomocą którego ociosuje się zgrubnie kawałek drewna przed dalszą obróbką dłutem. Szlif na ostrzu jest z jednej strony szeroki, co ułatwia odrąbywanie płaskich, podłużnych kawałków i cieniowanie kawałka drewna. Taki rodzaj siekiery znajdziemy w sklepach budowlanych z działem stolarskim albo w sklepach dla artystów.

 

Oba rodzaje siekier: jedno i dwuręczne spotkać można w kategorii siekier drwalskich, nazywanych także leśnymi. Konstrukcja ich ostrza sprawia, że dobrze sprawdzają się przy ociosywaniu świeżo ściętych drzew. Wyposażone są zwykle w stosunkowo długie toporzysko, co ułatwia pracę i pozwala na przyłożenie odpowiedniej siły. Mniejsze modele mogą przypominać siekierę turystyczną, jednak dłuższy trzonek ułatwia rąbanie. Duże modele posiadają często odpowiednio profilowane rękojeści, pozwalające na chwyt na jej różnej wysokości.

 

Siekiera rozłupująca także może mieć dwie wersje: do trzymania w jednej lub dwóch rękach. W przypadku tej siekiery mamy do czynienia z krótkim ostrzem o płaskim przekroju, rozszerzającym się w pewnym momencie. Pozwala to łatwo wbijać siekierę w drewno, a następnie rozłupywać je na dwa kawałki. Dwuręczne siekiery rozłupujące mogą mieć wagę nawet do 4kg, co ułatwia pracę przy rąbaniu grubszych pni. Szukasz takiego sprzętu? Zobacz ranking siekier rozłupujących na narzedzia.pl. Siekiera rozłupująca to podstawowy model, jaki powinniśmy wybrac do przygotowania drewna na opał.

 

Do większych modeli na pewno zaliczymy siekiery ciesielskie. Ich ostrze ma wachlarzowaty, zaokrąglony kształt, ostro zwężający się w stronę obucha. To zwężenie służy do trzymania siekiery w czasie precyzyjnej pracy przy przygotowaniu desek albo dłużyc. To specjalistyczne narzędzie, stosowane przez pracowników budowlanych, stawiających domy z bali oraz stolarzy. Tego typu siekiery mogą mieć ostrze zaostrzone jedynie z jednej strony.

 

Ostatnim rodzajem siekier są siekieromłoty - używa się ich przy rąbaniu rosochatego drewna albo grubych pniaków. Obuch ukształtowany jest w formę młota, pozwalającego wbijać kliny w miejscu, które później chcemy rozłupać. Kliny pozwalają stworzyć w drewnie szczelinę, w która łatwiej jest wprowadzić ostrze siekiery.

* Pola wymagane
Dodaj komentarz