Odśnieżarki, czy to elektryczne, czy to spalinowe, przydają się podczas polskiej zimy bardzo często. Tego rodzaju urządzenia ułatwiają bowiem użytkownikowi odgarnianie śniegu, sprawiają, że praca ta nie męczy i przebiega szybko

Spalinowa...

Pracę odśnieżarki można porównać do tego, jak działa kosiarka – użytkownik prowadzi je, a one wykonują całą resztę. I tak samo jak kosiarki, odśnieżarki występują w różnych wielkościach i mają różne ceny. Do najtańszych urządzeń, pomagających nam pozbyć się z danego miejsca śniegu, należą te jednostopniowe. Za pomocą świdra śnieg zostaje rozdrobniony, a następnie wyrzucony z rynny. Zazwyczaj są one napędzane za pomocą silnika dwusuwowego, co charakteryzuje też urządzenia do ścinania chwastów.

 

Odśnieżarki jednostopniowe będą działać najlepiej na chodnikach, mniejszych podjazdach, czyli dla wielu użytkowników mogą okazać się wystarczające. W przypadku tych urządzeń, świder ma kontakt z podłożem, ważne więc, by, dla uniknięcia niebezpieczeństwa, trzymać je na betonie.

 

Polskie zimy często nie obchodzą się z nami łagodnie. Kiedy do odśnieżenia mamy więcej niż 15 cm śniegu lub musimy pozbyć się białej powłoki z powierzchni żwirowanej, wtedy przyda się odśnieżarka dwustopniowa. Tego typu urządzenia są dodatkowo wyposażone w wirnik, który wyrzuca poprzez rynnę wcześniej z kolei rozdrobniony przez świder śnieg. Mają również koła, dzięki którym świder nie styka się z podłożem. One również są zasilane, więc nacisk na urządzenie jest minimalny.

 

Odśnieżarki dwustopniowe są znacznie cięższe i większe niż te jednostopniowe. Mają też większe silniki, zwykle czterosuwowe. Mogą one być również wyposażone w elektryczne rozruszniki, dzięki którym odśnieżanie w mroźne zimowe poranki nie będzie już taką zmorą.

 

 

Warto zastanowić się również, jakiej wielkości urządzenie będzie nam potrzebne. Rozmiary mogą wahać się od 30 do 50 centymetrów szerokości. Pozwalają one określić, ile razy trzeba będzie przejść w tę i z powrotem wzdłuż powierzchni, którą odśnieżamy, aby zrobić to skutecznie. Kolejną sprawą wartą rozważenia, jest moc silnika. Podczas gdy odśnieżarki jednostopniowe mogą pracować na silniku dwusuwowym, odśnieżarki dwustopniowe mogą pomieścić nawet dwanaście koni mechanicznych wyprodukowanych przez silnik czterosuwowy. Moc, która będzie potrzebne urządzeniu, na którym będziemy pracować, można określić, biorąc pod uwagę wielkość terenu, który chcemy odśnieżyć i ilość śniegu, jaka zazwyczaj spada w rejonie naszego zamieszkania.

 

a może elektryczna?

Obsługa odśnieżarki elektrycznej nie jest szczególnie skomplikowana: po prostu podłączasz kabel do gniazdka na zewnątrz i zaczynasz odśnieżać. To prawda, kabel nas ogranicza, ale modele elektryczne są łatwiejsze do utrzymania i przechowywania niż te zasilane benzyną. Odśnieżarki elektryczne charakteryzuje również mniejsza waga, niższa cena i mniejszy generowany poziom hałasu niż w przypadku odśnieżarek spalinowych.

 

 

Elektryczne łopaty do odśnieżania w rzeczywistości raczej zamiatają niż odśnieżają powierzchnie. Te urządzenia do przesuwania śniegu nie mają kół czy rynny, świder o kształcie płetwy posuwa biały puch przed siebie.

 

Łopaty elektryczne przydają się tam, gdzie warstwa opadłego śniegu nie przekracza 10 cm. Jest ona pomocna o tyle, że, używając jej, nie trzeba się schylać, jednak dużo pracy wymaga ciągłe jej przenoszenie i naciskanie.

 

Urządzeniem, które ma większą moc i wydajność jest odśnieżarka elektryczna. Jest ona również bardziej przyjaznym środowisku sposobem odgarniania śniegu niż odśnieżarka spalinowa.

 

W przeciwieństwie do elektrycznych łopat, odśnieżarki elektryczne posiadają koła, którymi łatwo manewrować, posiadają także rynnę do bezpośredniego odprowadzania śniegu. Ponadto, posiadają one mocniejsze silniki, mogą przerzucić nawet 350 kg śniegu w ciągu minuty. Mogą działać na 20-25-centymetrowej pokrywie śnieżnej.

 

Ogólnie, pod względem łatwości obsługi i użyteczności, odśnieżarki elektryczne są lepszym wyborem niż tego samego rodzaju łopaty.

 

 

Pozostaje jeszcze jedno wyjście

Oczywiście, jeśli bardzo zależy nam na zaoszczędzeniu pieniędzy, a jesteśmy gotowi na długą i męczącą pracę w mrozie, możemy zaopatrzyć się w łopatę do odgarniania śniegu.

Powiązani producenci w sklepie Rotopino.pl:
* Pola wymagane
Dodaj komentarz