Sezon na odśnieżarki czas zacząć! Z dobrze dobraną maszyną odśnieżanie nie będzie harówką, a pracą dokonaną szybko i efektywnie

Po pierwsze: wielkość i siła

Rozważając nad tym, jakiej wielkości odśnieżarki potrzebujemy, weźmy pod uwagę dwa czynniki: jak duży jest teren, na którym będziemy nią pracować i ile śniegu zazwyczaj spada w miejscu, w którym mieszkamy. Tam, gdzie ilość ta nie przekracza 20 cm, również na małych powierzchniach, takich jak przydomowe ogrody na osiedlach, najlepsza będzie odśnieżarka bez napędu. Jednak gdy corocznie spada na naszą posesję znacznie większa ilość śniegu, a na dodatek teren nie należy do najmniejszych, należy zaopatrzyć się w odśnieżarkę z napędem. Znacznie lepiej da sobie ona radę w ciężkich warunkach.

 

Wybierz odśnieżarkę w sklepie rotopino.pl

 

Po drugie: jaki poziom hałasu jesteśmy w stanie znieść?

Nie ma co ukrywać, a nawet się nie da, że odśnieżarki to urządzenia, które nie należą do najciszej działających. Najgłośniejsze, a przy okazji najmocniejsze, są odśnieżarki spalinowe z napędem, mniej hałaśliwie działają te bez napędu i elektryczne. Zazwyczaj określenie, jak głośna jest dana maszyna, nie sprawia trudności, gdyż poziom decybeli wytwarzany przez urządzenie jest na nim określony. Musisz podjąć decyzję, czy lepszy jest sprzęt silniejszy, ale głośniejszy, czy trochę słabszy, mający mniejszą wytrzymałość, ale cichy.

 

 

Po trzecie: ciężar

Niestety, odśnieżarka nie jest urządzeniem, które będą na siłach obsługiwać wszyscy, osoby w podeszłym wieku, z niepełnosprawnością ruchową. Najcięższe odśnieżarki spalinowe z napędem mogą ważyć nawet do 150 kg i mimo tego, że najczęściej mają koła, potrzeba pewnego nakładu pracy, by poprowadzić je we właściwym kierunku. Odśnieżarki elektryczne i spalinowe bez napędu mogą być łatwiejsze w obsłudze, ale najpierw warto się upewnić, czy będą w stanie skutecznie odśnieżyć powierzchnię, na której chcemy z nimi pracować.

 

Po czwarte: spalinowa?

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, odśnieżarki spalinowe okazują się maszynami mocniejszmi. Co za tym idzie, są także cięższe. Sprawdzą się również lepiej na rozległych obszarach, czego przykładem areały i długie podjazdy. Jeśli jednak nie chcemy ciągle musieć dbać o to, czy w naszej odśnieżarce jest paliwo, lepszym rozwiązaniem będą modele mniejsze elektryczne. Są one również odpowiednie dla lekkich, mniejszych prac. W przypadku większych wyzwań, warto jednak rozważyć zakup odśnieżarki spalinowej.

 

 

Po piąte: odpowiedni dobór odśnieżarki do powierzchni

Rodzaj odśnieżarki musimy także dostosować do powierzchni, którą chcemy odśnieżyć, np. trawę, beton. Odsnieżarki bez napędu sprawdzają się na powierzchniach utwardzonych, więc na podjazdach pokrytych żwirem nie ma co próbować jej używać. Natomiast odśnieżarki z napędem mogą swobodnie działać i na takiej powierzchni, pozwalając jednocześnie uniknąć rzucania kamyczków, innych elementów dookoła.

 

Po piąte: odśnieżarka spalinowa?

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, odśnieżarki spalinowe okazują się urządzeniami mocniejszymi. Co za tym idzie, mają większy ciężar. Charakteryzują się także rozleglejszym zasięgiem, są więc niezastąpione na takich terenach jak areały czy długie podjazdy. Jeśli jednak zbyt męcząca wydaje się nam konieczność ciągłego sprawdzania, czy w urządzeniu znajduje się wystarczająca ilość paliwa, kupując model elektryczny unikniemy jej. Będzie on również odpowiedni do lekkich, mniejszych prac, w przypadku większych wyzwań, warto jednak rozważyć zakup odśnieżarki spalinowej.

 

 

Po szóste: opcje dodatkowe

Podstawowe funkcje powinna spełniać każda odśnieżarka. Jednak nie należy przesadzać z niepotrzebnymi dodatkami. Do tych bardzo przydatnych można zaliczyć kilka opcji prędkości jazdy, dzięki czemu wolniej przejedziemy przez hałdy śniegu. Jednak maszyna z więcej niż pięcioma, sześcioma biegami to przesada. Dobrym rozwiązaniem jest także wybór urządzenia z tzw. dead-man switch, czyli czuwakiem, który automatycznie wyłącza świder, kiedy puścimy uchwyt prowadzący. Tak na wszelki wypadek. Pamiętajmy również o reflektorach, które mroźnym zimowym porankiem oświetlą nam miejsce pracy.

 

Zakończenie

Zanim kupisz odśnieżarkę, zrób research. Zapoznaj się z artykułami, poczytaj dyskusje na forach. Pożycz urządzenie od znajomego, sąsiada. Przekonaj się, która odśnieżarka będzie Ci służyć najlepiej: elektryczna, spalinowa z napędem lub bez.

Powiązani producenci w sklepie Rotopino.pl:
* Pola wymagane
Dodaj komentarz