Do czego przydają się wyrzynarki? Można nimi ciąć przede wszystkim drewno, ale również miękki metal i tworzywa. Za ich pomocą można także uzyskać linie przecięcia: prostą o nieregularnym kształcie (łuki, zygzaki). Urządzenie to służy także do wycinania okrągłych, prostokątnych i nieregularnych otworów

Kup w Rotopino.pl
Wyrzynarka GST 150 BCE
dostępne
8 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
749,90
Wyrzynarka 4350FCT
dostępne
5 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
851,90
Wyrzynarka 4351CT
dostępne
4 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
853,90
Wyrzynarka 4329
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
376,49
Wyrzynarka PST 800 PEL
dostawa
wysyłka
8-11 dni
526 433,99
Wyrzynarka 4327
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
3-5 dni
344,49

Ogólne zasady cięcia

Podczas cięcia płoza wyrzynarki powinna być dociśnięta równomiernie do krojonego materiału. Nie można dopuścić, by w trakcie pracy wpadła w turbulencje - może się to skoczyć złamaniem brzeszczotu. Twarde materiały trzeba ciąć na najniższym biegu, czyli z niedużą prędkością posuwu brzeszczotu. Im materiał jest bardziej miękki, tym wyższy bieg trzeba ustawić. Wyrzynarkę prowadzić należy powoli i cały czas w jednakowym tempie. Można nią ciąć różne materiały.

 

Cięcie drewnaZa pomocą urządzenia można wycinać w drewnie nieregularne kształty. Istnieje możliwość dokupienia do wyrzynarki specjalnego cyrkla (czasami producenci sprzedają go w komplecie z narzędziem).

 

 

Na drugim jego końcu znajduje się szpikulec, który można przesuwać wzdłuż pręta. Robiąc to, zwiększa się lub zmniejsza promień planowanego do wycięcia otworu. Cyrkiel mocuje się w specjalnie do tego przeznaczonym miejscu w płozie wyrzynarki. Chcąc wyciąć idealnie okrągły otwór, zagłębia się jego drugi koniec w materiale, wyrzynarką zaś zatacza się krąg wokół tego punktu.

 

Urządzeniem nie można wykonać skrętu o 90 stopni.

Aby więc wyciąć w drewnie prostokątny kształt trzeba wykonać cztery następujące nacięcia:

 

 

 

 

 

Aby rozpocząć cięcie nie z brzegu, a od środka deski, trzeba użyć wiertarki z wiertłem o dużej średnicy lub otwornicą.

 

 

Na desce rysuje się zarys otworu, jaki ma zostać wycięty.

 

 

Wiertarką „uzbrojoną” w grube wiertło lub otwornicą wykonuje się w narożach obrysu otwory.

 

 

 

Teraz można umieścić brzeszczot w jednym z otworów i rozpocząć cięcie wzdłuż narysowanych linii.


W ten sposób w drewnie zostanie wycięty otwór o zaokrąglonych narożach. Chcąc uzyskać w narożach kąty proste, wystarczy później ściąć wyrzynarką zaokrąglenia.

 

Cięcie pod kątem

Wyrzynarka może też przecinać drewno pod innym kątem niż 90 stopni. Minimalny kąt cięcia w stosunku do powierzchni materiału wynosi 45 stopni. Kąt cięcia ustawia się regulując przekrzywienie płozy. Chcąc wykonać skośne i jednocześnie równe cięcie deski, trzeba przymocować imadłami do stołu. Jednocześnie wzdłuż linii cięcia można imadłami przytwierdzić równą metalową listwą. W trakcie cięcia płoza będzie sunąć oparta o nią i linia przecięcia będzie idealnie prosta.

 

 

Istnieje możliwość przymocowania wyrzynarki na sztywno do stołu. Jej płozę przytwierdza się wówczas do kawałka mocnej deski z wyciętym otworem, przez który przechodzi brzeszczot. Deskę tę przymocowuje się do stołu na przykład za pomocą imadeł. Do poruszającego się brzeszczotu przykłada się deskę lub płytę i wycina zaplanowany kształt. Musi ona być dokładnie dociśnięta, zwłaszcza w niedużej odległości od brzeszczotu. Aby nie narażać się na zranienie, można deskę bądź płytę dociskać kawałkiem drewna. Korzystając z wyrzynarki przymocowanej do stołu dokonuje się cięć wymagających szczególnej precyzji.

 

 

Wygodnym sposobem jest przymocowanie wyrzynarki do specjalnego stołu warsztatowego. Jednak nie wszystkie takie stoły są przystosowane do montażu wyrzynarek.


Cięcie metalu i tworzyw sztucznych

Cięcie tych materiałów odbywa się podobnie, jak w przypadku drewna. Przed cięciem miękkiej stali warto nasmarować brzeszczot oliwą techniczną. Przecinanie aluminium pójdzie łatwiej, gdy brzeszczot nasmaruje się olejem technicznym zmieszanym z denaturatem. Przecinanie PCV, pleksi i innych tworzyw będzie łatwiejsze, gdy brzeszczot zwilży się wodą.

Brzeszczoty i ich podział

Do każdego rodzaju cięć jak i do różnych materiałów przeznaczone są różne typy brzeszczotów.
Można je kupić oddzielnie lub w specjalnych zestawach.

 

 

Charakterystyka brzeszczotów ze względu na ich typy i przeznaczenie

Każdy brzeszczot ma zaczep służący do osadzenia go w uchwycie mocującym.


Brzeszczoty do miękkiego drewna i sklejki mają ostrza drobne i gęsto rozmieszczone. Do twardego drewna i płyt pilśniowych stosuje się brzeszczoty o dużych ostrzach. Specjalny kształt ostrzy mają brzeszczoty do metalu i tworzywa. Do łuków i skomplikowanych kształtów powinno się używać tak zwanych brzeszczotów ślimakowych.

 

 

Aby umieścić brzeszczot w wyrzynarce, trzeba odkręcić nieco pokrętko uchwytu mocującego, umieścić w nim kocówkę brzeszczotu mając zaczep i dokręcić pokrętło. Przed rozpoczęciem warto zrobić próbne nacięcie materiału.

 

 

W innych typach wyrzynarek brzeszczot umieszcza się po odchyleniu dźwigni blokady brzeszczotu. W starszych typach wyrzynarek brzeszczot mocuje się, dokręcając niewielką śrubę.

 

Porada
Brzeszczot zamocowany w wyrzynarce jest często niczym nieosłonięty. W trakcie pracy nietrudno jest więc o wypadek. Posługując się wyrzynarką, trzeba zachować jak najdalej idącą ostrożność. Szczególnie, gdy korzystamy z wyrzynarki przymocowanej do stołu i której brzeszczot ustawiony jest na sztorc. Ponieważ w trakcie cięcia drewna unosi się w powietrzu dużo pyłu, warto pracować w masce i okularach ochronnych.

 

Odwiedź sklep z wyrzynarkami na stronie rotopino.pl

Powiązani producenci w sklepie Rotopino.pl:
* Pola wymagane
Dodaj komentarz