Uporządkowany ogród z bujną roślinnością jest dumą wielu właścicieli nieruchomości. Zadbane rabaty, wypielęgnowany trawnik i otaczająca nas zewsząd zieleń tworzą miejsca, w których chcemy przebywać. Jak jednak osiągnąć taki efekt? Sprawdźmy!

Kup w Rotopino.pl
Palisada płaska kamień brązowy IPAK2-R222
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
40 38,90
Palisada ogrodowa IPAL6-R624
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
50 48,90
Minimalna ilość w zamówieniu to 2 szt. 2 szt. * 48,90 zł = 97,80 zł Całkowita wartość zakupu to: 97,80 zł
Obrzeże trawnika 9 cm/9 m
dostępne
6 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
50 34
Obrzeże trawnika 20 cm/9 m
dostępne
5 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
108 75
Obrzeże ogrodowe ciemna zieleń 20cm*9m C 30-023
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
3-5 dni
29,13
Obrzeże ogrodowe brązowe 20cm*9m C 30-013
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
3-5 dni
29,13

Obrzeża do rabat - funkcje i zastosowanie

Obrzeża do rabat to rozwiązania często wykorzystywane w ogrodach. Z pewnością każdy z nas widział je wielokrotnie. Czy warto stosować je w ogrodzie? Czy rzeczywiście się sprawdzają?

Aby odpowiedzieć na te pytania, należy najpierw zastanowić się nad kwestią funkcji obrzeży. Ich podstawowym zadaniem jest rozgraniczenie stref w ogrodzie. Umożliwiają tworzenie ścieżek i rabat, odgradzając wybrane gatunki roślin. Zapobiegają także przedostawaniu się trawy na kostkę brukową czy podłoże wysypane korą. Dodatkowo bardzo często tworzą także część dekoracyjną. Dzięki nim możemy zamaskować nieestetyczne elementy budowlane takie jak np. stare i popękane betonowe murki. Pozwalają utrzymać na miejscu ścieżki wykonane ze żwiru i ściółki.

Zadbana rabata kwiatowa z obrzeżem

Jak widać, zastosowań obrzeży do rabat jest naprawdę sporo. Można więc śmiało powiedzieć, że jest to rozwiązanie idealne dla osób, którym zależy na pięknym wyglądzie ogrodu i bujnej roślinności, a także tych właścicieli nieruchomości, którzy nie chcą tracić czasu na usuwanie wrastającej trawy z podjazdów i ścieżek.

Niskie obrzeża do rabat - kiedy będą najlepszym wyborem?

Obrzeża do rabat stanowią nie tylko element dekoracyjny, ale są także niezwykle funkcjonalne. Niskie obrzeża najczęściej wykonane są z plastikowych elementów. Ich montaż jest niezwykle łatwy i nie przysparza większych problemów. Można z nich kształtować łuki, okręgi i prostokąty. Wysokość obrzeży jest różna, ale najczęściej wynosi od 4 do 8 cm. Możemy zatem całkowicie je ukryć, wybierając najniższe dostępne modele, jednocześnie zachowując przy tym ich funkcjonalność lub pozostawić widoczne.

Obrzeża do rabat wykonane z tworzyw sztucznych są dość trwałe w przeciwieństwie do modeli drewnianych, które z czasem butwieją. Nie zniszczy ich wilgoć, dlatego mogą pozostać w gruncie przez długie lata. Słabszej jakości obrzeża plastikowe często płowieją lub pękają pod wpływem promieni słonecznych i wahań temperatury. Trzeba także uważać podczas wykonywania prac ogrodowych, aby ich nie połamać. Niezaprzeczalnym atutem obrzeży do rabat wykonanych z tworzyw sztucznych jest ich niska cena i duża dostępność.

Niektóre modele obrzeży nie prezentują się zbyt dobrze, przez co mogą szpecić ogród. Współcześnie jednak dostępnych jest wiele produktów, które nie tylko są funkcjonalne, ale także pięknie się prezentują. Znajdziemy wśród nich palisady przypominające płotki czy połączone ze sobą równe okręgi. Jeśli jednak obrzeża nie pasują do estetyki ogrodu, można wkopać dość głęboko w ziemię, na wierzchu pozostawiając jedynie ich niewielki fragment i potraktować je jako barierę korzeniową, która będzie ograniczała rozrost niektórych roślin. Można także przykryć je ściółką. Obrzeża doskonale sprawdzą się także jako stabilizator dla rabat obsypanych korą lub żwirem. Sprawią, że ścieżki będą się pięknie prezentować, a materiał, którym są obsypane, nie rozsypie się na boki.

Niskie obrzeże cellfast

Obrzeża do rabat z tworzyw sztucznych łatwo jest wkomponować w otoczenie, są także wytrzymałe. Ich dużą zaletą jest także wszechstronność zastosowań, do jakich można je wykorzystać.

Wysokie obrzeża do rabat

Decydując się na wysokie obrzeża do rabat, należy pamiętać, że będą one widocznym elementem architektury ogrodowej. Muszą zatem komponować się z pozostałymi detalami.

Wśród wysokich obrzeży do ogrodu można spotkać produkty wykonane z betonu, drewna, klinkieru, tworzyw sztucznych czy metalu.

Obrzeża drewniane do rabat - zalety i wady

Odpowiednio dobrane do stylu ogrodu obrzeża drewniane będą pięknie podkreślać charakter miejsca i staną się jego ozdobą. Zwykle przyjmują one formę drewnianych kołków lub listew, które tworzą połączony drutem szeroki pas. Sprawdzą się do wytyczania rabat i trawników. Mogą być jednak za słabe do umacniania niektórych elementów architektury ogrodowej. Mimo ich wcześniejszej impregnacji i zabezpieczeniu przed grzybami dość szybko butwieją - nawet po kilku sezonach. Jest to więc estetyczne rozwiązanie, jednak niezbyt trwałe. Jeśli wybierzemy taki rodzaj obrzeży, trzeba liczyć się z dość częstą koniecznością ich wymiany.

Metalowe obrzeża do rabat

Podział przestrzeni ogrodowej wykonamy także przy pomocy obrzeży wykonanych z metalu. Z pewnością takie produkty poradzą sobie z rozgraniczeniem przestrzeni oraz stabilizacją ścieżek. Najlepiej będą prezentować się w nowoczesnych ogrodach. Listwy zabezpieczone są preparatami antykorozyjnymi, które chronią je przed działaniem wilgoci. Obrzeża metalowe cechuje także wysoka wytrzymałość.

Betonowe obrzeże rabaty

Obrzeża do rabat z betonu

Bardzo trwałe i funkcjonalne są obrzeża betonowe. Sprawdzą się nawet w silnie niesprzyjających warunkach. Pozwalają na wyznaczenie granic placyków czy ścieżek. Mogą mieć różne kształty. Znajdziemy wśród nich obrzeża betonowe w formie palisad, kostki czy imitacji drewna. Duży jest także wybór dostępnych kolorów.

Obrzeża z klinkieru

Niektórzy producenci oferują także obrzeża z klinkieru, które pięknie się prezentują, jeśli klinkier występuje także w innych miejscach, np. na elewacji budynku. W przeciwnym razie mogą zbyt bardzo przykuwać uwagę i nie wkomponować się odpowiednio w ogród.

Obrzeża z tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne wykorzystywane są zarówno do produkcji niskich, jak i wysokich obrzeży ogrodowych. Efektowne ekobordy pięknie prezentują się w ogrodach o różnym stylu. Duża dostępność kolorów, a także kształtów obrzeży sprawia, że z łatwością można wśród nich znaleźć idealne rozwiązanie zarówno do ogrodów tradycyjnych, romantycznych, jak i nowoczesnych. Mocny i wytrzymały plastik może być całkowicie niewidoczny lub stanowić dekorację. Produkty tego typu sprawdzą się do formowania placów o nieregularnych kształtach, oddzielania roślin, czy kształtowania ścieżek i alejek.

Obrzeże z tworzywa sztucznego cellfast

Kiedy stosować obrzeża do rabat?

Jeśli zależy nam na odpowiednim zabezpieczeniu i wzmocnieniu nawierzchni, zwiększeniu estetyki oraz uproszczeniu pielęgnacji ogrodu, to obrzeża do rabat będą idealnym rozwiązaniem. Kupując produkt należy zastanowić się nie tylko nad wyborem odpowiedniego surowca, z którego obrzeże ma być wykonane, ale także nad jego wysokością i rozmieszczeniem. Obrzeża pozwalają wytyczyć ścieżki o różnych kształtach, zapobiegają osuwaniu się ziemi, ale także zbytniemu rozrastaniu niektórych gatunków roślin. Dzięki nim możemy stworzyć piękne i niepowtarzalne kompozycje roślinne.

Powiązani producenci w sklepie Rotopino.pl:
* Pola wymagane
Dodaj komentarz