Zagłębiarka GKT 55 GCE Professional, wyrzynarka GST 140 BCE Professional, ukośnica GCM 12 GDL Professional i szlifierka GEX 125-150 AVE Professional to narzędzia do obróbki drewna firmy Bosch, których możliwości zostały sprawdzone przez stolarzy zwracających szczególnie baczną uwagę na precyzję i jakość wykonania – pracowników Pracowni Stolarskiej Zamku Królewskiego na Wawelu.

Kup w Rotopino.pl

Głównym wyznacznikiem jakości pracy szlifierki mimośrodowej GEX 125-150 AVE Professional był dla pracowników pracowni niski, niemal niewyczuwalny poziom „bicia” urządzenia podczas pracy Fot. Bosch

Jesteśmy odpowiedzialni za utrzymywanie w dobrym stanie wszystkich elementów drewnianych na Wawelu. Naszym zadaniem jest dbanie o stolarkę Zamku, zarówno tę budowlaną typu drzwi i okna, jak i meblową. Zajmujemy się renowacją mebli zabytkowych oraz produkcją nowych, użytkowych, które później trafiają do zamkowych biur, lub służą turystom“ – mówi Andrzej Głowacz, Kierownik Pracowni Stolarskiej Zamku Królewskiego na Wawelu.

Wawelscy stolarze pracują obecnie nad ławkami do Baszty Sandomierskiej, która w ubiegłym roku została udostępniona zwiedzającym, oraz przygotowują się do oddania nowego budynku biurowego na terenie Zamku, do którego wykonują meble użytkowe. W ostatnich tygodniach byli także pochłonięci pracami przy wystawie nabytków, czyli tego, co Zamkowi udało się zgromadzić w ubiegłym roku, oraz wykonywaniem boazerii do Zamku w Pieskowej Skale.

Przy wszystkich tych pracach wykorzystywali profesjonalne narzędzia niebieskiej linii Bosch. „Spektrum naszych obowiązków jest tak szerokie, a charakter prac tak różnorodny, że w zasadzie korzystamy z wszystkich rodzajów elektronarzędzi do obróbki drewna, które są dostępne na rynku“ – informuje Andrzej Głowacz. „Docinamy duże elementy na boazerię i malutkie ramy na obrazki, szlifujemy, wiercimy, wkręcamy. Raz potrzebujemy dużej ukośnicy, innym razem poręcznej szlifierki. Od wszystkich wykorzystywanych przez nas urządzeń oczekujemy jednak jednego – wysokiej precyzji pracy”– dodaje Głowacz.

Zdaniem pracowników stolarni precyzja narzędzia jest szczególnie ważna w przypadku wyrzynarek, wiertarek i ukośnic. Inne elektronarzędzia, takie jak np. zagłębiarka, dodatkowo powinny wyróżniać się wysoką mocą. Stolarze cenią sobie również ergonomię urządzeń – wyważenie i poczucie „dobrego leżenia w dłoni“. Zatem jak w świetle tych wszystkich wymagań wypadły narzędzia Bosch?

Spostrzeżenia z testów


Precyzyjna tarcza pilarska, współpraca z systemem szyn prowadzących i wydajny silnik o mocy 1400 W z systemem Constant Electric to najważniejsze cechy nowej zgłębiarki GKT 55 GCE Professional. Fot. Bosch

Zagłębiarka GKT 55 GCT Professional była wykorzystywana do cięcia grubego drewna przygotowywanego do dalszej obróbki. Podczas wykonywanych prac za największe zalety narzędzia krakowscy stolarze uznali zastosowaną w nim blokadę przy wysunięciu tarczy oraz jakość cięcia, która charakteryzowała się „znikomą ilością wyszczypań, będącą prawdopodobnie efektem zastosowania małej tarczy pracującej przy dużych obrotach“.

Ukośnica GCM 12 GDL Professional służyła do wycinania ram obrazów, co- zdaniem stolarzy - jest zawsze dobrym sprawdzianem dokładności cięcia, ponieważ listwy do ram, które są źle wycięte trzeba przed sklejeniem dodatkowo szlifować.Fot. Bosch„Jednak w przypadku GCM 12 GDL nie było takiej konieczności – teleskopowy system przesuwu jest zdecydowanie efektywniejszy niż stosowane w innych modelach prowadzenie na rurze - nie zapyla się, zapewnia większą stabilność pracy piły, a w połączeniu z laserowym wskaźnikiem cięcia, gwarantuje dużą precyzję” – dodaje.
Głównym wyznacznikiem jakości pracy szlifierki mimośrodowej GEX 125-150 AVE Professional był dla pracowników pracowni niski, niemal niewyczuwalny poziom „bicia” urządzenia podczas pracy.

Szlifowanie to podstawowa czynność wykonywana przy renowacji mebli – najpierw zcieramy stare powłoki lakiernicze, szlifujemy drewno, a dopiero potem ponownie lakierujemy. GEX 125-150 AVE ma bardzo dobry system tłumienia drgań - urządzenie podczas pracy niemal stoi w miejscu, nie ma żadnych wibracji, ręce się nie męczą“ – podkreśla Kierownik.

Narzędzia firmy Bosch będą jeszcze wielokrotnie wykorzystywane przez krakowski zespół stolarzy m.in do takich prac, jak wykonanie ławek do Zamku w Pieskowej Skale czy drzwi do budynku dyrekcji Wzgórza Wawelskiego. „Wszystkie narzędzia się przydadzą, ponieważ są tak precyzyjne, że zaoszczędzą nam czas i wysiłek. To ważne, bo przed nami jest wciąż wiele pracy“ – podsumowuje Andrzej Głowacz, Kierownik Pracowni.

Powiązani producenci w sklepie Rotopino.pl:
* Pola wymagane
Dodaj komentarz