Jeśli o meble ogrodowe odpowiednio się zadba, to mogą one posłużyć przez wiele lat.. Szczególnie ważne jest zabezpieczenie ich przed zimą, kiedy w szczególny sposób narażone są na uszkodzenia związane z mrozem i nadmiarem wilgoci. Jest kilka sposobów na to, by skutecznie zadbać o ogrodowe meble.

Kup w Rotopino.pl
Szlifierka mimośrodowa ONE+ R18ROS-0
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
308
Szlifierka oscylacyjna GSS 140-1A
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
358
Szlifierka mimośrodowa GEX 125-1 AE
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
570 409,90
Szlifierka oscylacyjna GSS 18 V-10 (solo)
dostępne
10 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
454,49
Szlifierka mimośrodowa SV15YC WBZ
dostępne
6 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
949,90
Szlifierka mimośrodowa EX 150 ES
dostępne
6 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
739 611,99

Uniwersalne metody zabezpieczania mebli ogrodowych

Oczywiście najprostszym sposobem na ochronę mebli przed uszkodzeniem jest znalezienie dla nich miejsca, w garażu, piwnicy czy domku gospodarczym. Wyposażenie schowane wewnątrz domu, nawet jeśli jest to nieogrzewany pokój, będzie po zimie wyglądać znacznie lepiej, niż gdy stoi na dworze. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup specjalnego pokrowca. Płachta będzie jednak skuteczna jedynie w lekkie zimy, przy siarczystym mrozie może nie spełnić swojej roli.

Drewniane meble ogrodowe

Podstawowym zabiegiem gwarantującym trwałość drewnianych mebli ogrodowych jest ich impregnacja. Najlepiej jest ją wykonywać co roku, jeszcze na długo zanim zima nadejdzie oraz stosując przy tym specjalne preparaty. Impregnat sprawia, że wilgoć nie dostaje się do wnętrza struktury drewna, ale dodatkowo podkreślone zostają walory tego materiału, takie jak barwa czy faktura.


Renowacja drewnianych mebli ogrodowych

Bardzo istotnym zabiegiem jest szlifowanie drewnianych mebli ogrodowych. To zadanie można wykonać ręcznie lub używając szlifierki. Bardzo ważną częścią pracy jest to, aby do jej wykonania dobrać odpowiedni papier ścierny. Na początek najlepiej jest zastosować materiał gruboziarnisty, który skutecznie usuwa stare powłoki, a potem wygładzić powierzchnię za pomocą papieru o drobnej gradacji. Cała praca może przebiec bardzo szybko, jesli tylko skorzystamy z pomocy szlifierki. Przed nałożeniem nowych ochronnych powłok, należy dokładnie umyć cały komplet. Warto przy tym zadbać nie tylko o samo drewno, ale też o wszelkie elementy metalowe jak śruby czy zawiasy.

Mimo swojego piękna i naturalności drewno to jeden z najwrażliwszych materiałów i warto przechowywać je wewnątrz. Można to zrobić chociażby rozkręcając meble na mniejsze części. Jeśli komplet wypoczynkowy nie może zostać schowany, to do jego przykrycia powinno się użyć materiału, który oddycha. W przeciwnym wypadku przy wiosennym odkryciu mebli, mogą pojawić się wykwity pleśni.

Metalowe meble ogrodowe

Jest wiele stopów metalu, co ma przełożenie na odmienne wymagania w czasie zimy. Najłatwiej jest w przypadku mebli aluminiowych – nie ma możliwości, aby ten materiał zardzewiał. Można pozostawić je na dworze bez obaw na całą zimę. Jednocześnie aluminium jest bardzo lekkie, dlatego jeśli zestaw mebli ma zostać przeniesiony w inne miejsce na zimę, przestawienie ich nie stanowi żadnej trudności.

W przypadku żeliwnych mebli ogrodowych zwykle już na etapie produkcji przywiązuje się wagę do tego, by w czasie późniejszego użytkowania nie były narażone na korozję. Najczęściej osiąga się to dzięki malowaniu proszkowemu lub dodatkowym warstwom antykorozyjnym. Warto jednak na bieżąco obserwować stan metalu, aby w razie potrzeby zabezpieczyć miejsce, gdzie istnieje ryzyko wystąpienia rdzy. Niektórzy decydują się na użycie pokrowca na meble żeliwne. W takim wypadku powinno się je dokładnie wyczyścić i osuszyć, a dopiero potem nakładać płachtę.

Renowacja mebli ogrodowych

Nawet jeśli na żeliwnych meblach pojawi się rdza, odpowiednie zabiegi pozwalają wydłużyć ich żywotność i przywrócić atrakcyjny wygląd. W tym celu należy zeszlifować powierzchnię mebli, stosując do tego drucianą szczotkę lub papier ścierny. Gdy wierzchnia warstwa zostaje oczyszczona z rdzy i starych powłok, można przystąpić do kolejnego etapu prac – zabezpieczania produktem antykorozyjnym. Warstwę ochronną nakłada się za pomocą pędzelka, tworząc dość grubą warstwę. Niekiedy producenci zalecają, aby malowanie powtórzyć kilkukrotnie, dzięki czemu uzyskuje się jeszcze trwalsze zabezpieczenie przed rdzą.

Plastikowe meble ogrodowe

Pierwszym zabiegiem pielęgnacyjnym, jaki powinno się wykonywać w przypadku mebli ogrodowych, jest dokładne umycie. Można to zrobić na wiele sposobów, równie dobrze sprawdzą się wodą z mydłem, jak i myjka ciśnieniowa. Ważne, aby unikać materiałów ścierających i płynów zawierających mikrogranulki, bo mycie takimi środkami może porysować plastikową powierzchnię.

Umyte i osuszone meble ogrodowe można włożyć pod pokrowiec. Materiał jego wykonania nie ma znaczenia, może być nawet foliowy. Ważne, żeby chronił także przed światłem, bo plastik ma tendencję do blaknięcia pod wpływem promieni słonecznych. W zimnym otoczeniu ten materiał traci swoją elastyczność, przez co staje się dość kruchy. Z tego powodu warto uważać, żeby przypadkowo nie uszkodzić delikatnego plastiku.

Renowacja mebli ogrodowych

Technorattanowe meble ogrodowe

Technorattan to tworzywo sztuczne. Jest odporny na promienie UV, a woda spływa po nim bez śladu. Pomimo, że jest to materiał doskonały na meble ogrodowe i wysoce odporny na zewnętrzne warunki, to zadbanie o niego przed zimą z pewnością wydłuży żywotność mebli ogrodowych. Jak w przypadku wszystkich innych materiałów – pierwszym etapem jest mycie. Do tego wystarczy detergent, woda i szmatka. Potem należy odczekać, aż całość się wysuszy.

Meble ogrodowe z technorattanu mają tę zaletę, że nie odkształcają się. Dlatego krzesła do przechowywania można ustawić jedno na drugim. Pozwala to zająć mniej przestrzeni w pomieszczeniu lub podczas przechowywania pod pokrowcem. Zalecanym materiałem do przykrywania jest kordura, która oddycha, a jednocześnie nie przepuszcza wody.

Wiklinowe i rattanowe meble ogrodowe

Meble ogrodowe rattanowe i wiklinowe są lekkie i pięknie wyplatane. Jednocześnie jednak cechuje je wysoka wrażliwość. To naturalne surowce, które zimno i wilgoć szybko zniszczą. Z tego powodu nie ma praktycznie żadnego innego rozwiązania na ich przechowywanie, niż zamknąć je w pomieszczeniu. Warto jednak unikać piwnic i innych wilgotnych pomieszczeń. Nie zaleca się także okrywania folią, ponieważ takie działania mogą prowadzić do pleśnienia.

Przed schowaniem meble ogrodowe należy umyć. W tym celu wystarczą woda i ściereczka. Do skutecznego usunięcia zabrudzeń spomiędzy żeberek plecionki można wykorzystać odkurzacz. Kiedy meble już wyschną, trzeba przenieść je do suchego i przewiewnego miejsca, by tam przeczekały zimę.

Renowacja mebli ogrodowych

Czy warto konserwować meble ogrodowe?

Prawidłowa konserwacja mebli ogrodowych wymaga sporo starań. Można ją jednak bardzo przyspieszyć i ułatwić, jeśli stosuje się do tego odpowiedni sprzęt. Jak wiadomo, praca z użyciem dobrej jakości narzędzi zawsze staje się prostsza. Konserwowanie mebli ogrodowych wykonuje się tylko raz w roku, ale to w zupełności wystarczy, żeby zapewnić im trwałość na długie lata. Utrzymanie ich w dobrym stanie nie tylko poprawia funkcjonalność kompletu, ale także przyczynia się do zachowania jego estetyki.

* Pola wymagane
Dodaj komentarz