Oceń artykuł:
Ocena: 4,2/5
Ilość ocen: 13

Lato. Za oknem rozkwitła bujna zieleń. Jest to znak, że najwyższa pora zadbać o przydomowe drzewka, krzewy owocowe oraz żywopłoty. Letnie przycinanie roślin nie jest ciężką pracą, a dobrze wykonana może przynieść przepiękne efekty. Z pomocą odpowiednich narzędzi marzenie o pięknym ogrodzie stanie się rzeczywistością…

Kup w Rotopino.pl
Elektryczne nożyce do żywopłotu AHS 45-16
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
271 PLN
Sekator YT-8833
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
60 PLN
505 PLN

Strzyżenie żywopłotu nie jest trudne, powinno jednak być wykonywane właściwym sprzętem i… z odpowiednią wiedzą. Fot. HusqvarnaDrzewka i krzewy owocowe są zazwyczaj przycinane zimą lub późną jesienią, kiedy to roślina nie rozwija się. Jednak na początku lata można przeprowadzić delikatną wersję tego zabiegu. Dzięki temu ukierunkuje się rozwój młodych pędów lub pozbędzie niepotrzebnych. Podobnie jest z żywopłotami. Ich największy przyrost przypada na koniec czerwca, później roślina rośnie wolniej i zachowuje kształt, jaki jej nadaliśmy.
- Wczesnym latem pędy są młode i miękkie. Jest to najlepszy czas dla ogrodników, aby przeprowadzić interwencję w koronach drzew i krzewów.

Bez większego wysiłku można usunąć przeszkadzające pędy np. za pomocą sekatora uniwersalnego. Działanie takie jest korzystne dla stanu roślin, ponieważ reguluje się w ten sposób równomierny ich rozrost, a ponadto nie muszą dostarczać pożywienia gałęziom, które zimą i tak będą przycięte. Oprócz tego nadajemy im pożądany kształt i kierunek wzrostu. – powiedział pan Andrzej Cieciuch, ekspert firmy Husqvarna.

Przed przystąpieniem do cięcia warto przyjrzeć się, które pędy wymagają usunięcia. Zbędne latorośle wyraźnie rosną do środka rośliny, przez co blokują dostęp światła innym, właściwie ukierunkowanym gałęziom. Dobrym rozwiązaniem jest także przerzedzenie gęsto rosnącej rośliny. Żywopłoty oraz krzewy często posiadają przeszkadzające sobie wzajemnie pędy, w efekcie czego roślina nie może się bujnie rozwinąć. Z kolei w drzewkach owocowych należy przyciąć pędy rosnące ku górze i te, które przeszkadzają wierzchołkowi rośliny.

W większych drzewach wysoko rosnące gałęzie najlepiej usunąć przy pomocy pilarki na wysięgniku. Pozwala ona na łatwy, bezpieczny i wygodny dostęp do odrośli.

Przycinanie roślin ogrodowych ma kilka funkcji. Przede wszystkim chodzi o zadbanie o zdrowy stan krzewu czy drzewka. Tak samo ważne jest nadanie właściwego kształtu roślinom. Jeśli chcemy posiadać gęste „żywe ogrodzenie” powinniśmy je mocno przycinać, aby były wąskie jak mur. Do tego celu najlepiej nadają się spalinowe nożyce ogrodowe, o podwójnej listwie, które łatwo dostosują krzew do pożądanego kształtu. Natomiast symetryczny kształt koron drzewek owocowych, można osiągnąć przez skierowanie pędów bocznych do zewnątrz, a wierzchołkowych do góry. Prostym rozwiązaniem jest użycie do tego patyków bambusowych i łyka. Metoda ta sprawdza się także dla drzewek szpalerowych – dodaje pan Andrzej Cieciuch.

Nawet przy lekkich pracach ogrodniczych nie można zapomnieć o bezpieczeństwie pracy. Często wiążą się one z ostrymi narzędziami. Dlatego warto pamiętać o rękawicach i okularach ochronnych, a w pracy ze sprzętem spalinowym także o ochronnikach słuchu.

Powiązani producenci w sklepie Rotopino.pl:
* Pola wymagane
Dodaj komentarz