Poprzez kompostowanie otrzymujemy wysokiej jakości nawóz, niezbędny w każdym ogrodzie. Wyjaśnijmy więc, jak ono przebiega i do czego nam się przydadzą kompostowniki.

Kup w Rotopino.pl
Kompostownik 420l IKEV420C
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
159 118,90
Kompostownik 850l IKEV850C
dostępne
4 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
262 209,90
Kompostownik 630l IKEV630C
dostawa
wysyłka
>12 dni
214,99

Proces ten polega na mikrobiologicznym rozkładzie substancji organicznych, zachodzącym poprzez przekształcenie w kompost. Zawdzięczamy to termofilnym promieniowcom, bakteriom, pleśniom oraz pierścienicom (dżdżownice).

 

Cały przebieg jest dość złożony, a wpływają na niego:
- materiał, który kompostujemy;
- temperatura kompostowania;
- dostępność tlenu;
- wilgotności kompostowanego materiału;
- ilości i jakości mikroorganizmów kompostujących.


Ludzkość zna tę metodę od wieków, sięga ona początków rolnictwa. Istota kompostowania wywodzi się z zasady zamkniętego obiegu materii w środowisku naturalnym. Wiąże się ono także ściśle z rocznym cyklem życia przyrody - porami roku - biomateriał wytworzony przez florę i faunę "powraca" jako cenny kompost. Proces ten jest analogiczny do tego zachodzącego w glebie, z tą tylko różnicą, iż kompostownik "przetwarza" lepiej, szybciej i na większą skalę.

Jak wygląda kompostowanie?

Wytworzony w procesie kompostowania humus wykazuje się (w zależności od kompostowanych materiałów) znaczącą zawartością azotu, potasu, fosforu i wapnia. Stanowi idealny nawóz dla roślin, a jego zawartość w glebie najlepiej świadczy o jej żyzności. Dojrzały kompost można stosować bez żadnych obaw i ograniczeń ilościowych także do jej nawożenia. Zwiększa on urodzajność plonów, pozwala na rekultywację ubogiego w składniki odżywcze i mineralne lub zanieczyszczonego podłoża. Kompostowanie to prosty, tani i szybki sposób na uzyskanie własnego nawozu i jednocześnie pozbycie się zbędnych odpadów.

Powiązani producenci w sklepie Rotopino.pl:
* Pola wymagane
Dodaj komentarz