Kobyłki warsztatowe, nazywane także koziołkami, mogą okazać się niezastąpione przy wielu pracach stolarskich, cięciu drewna albo metalu. Cechuje się prostą konstrukcją, często jest składana, co pozwala zaoszczędzić miejsca. Koziołek może być wykonany z drewna, tworzywa sztucznego lub aluminium.

Kup w Rotopino.pl
Kobyłki warsztatowe, komplet 1-92-980
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
699,90
318,90
Kobyłki 2szt. 79R187
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
151,90

Podobnie, jak stół stolarski, kobyłka przyda się do wielu prac:

  • cięcia drewna na opał,
  • obróbki materiałów: cięcia, szlifowania, nacinania itp.
  • przy malowaniu i lakierowaniu przedmiotów, które możemy na kobyłce ustawić.

Jak wybrać kobyłkę do cięcia drewna?

Najczęstsze zastosowanie koziołka to przygotowanie drewna na opał. Do tego celu najlepiej sprawdzą się kobyłki posiadające blokadę pnia - dzięki temu drewno nie będzie się przesuwać. Bez względu na to, czy pracujemy piłą ręczną czy spalinową - koziołek powinien być stabilny i trzymać równowagę nawet pod dużym naciskiem. Z tego powodu dużą popularnością cieszą stojaki drewniane. Jeśli często korzystamy z koziołka, warto pomyśleć o modelu posiadającym regulację wysokości.

Jak wybrać koziołka na budowę?

Kobyłki budowlane najczęściej wykonane są z aluminium i tworzyw sztucznych, dzięki czemu mają niewielką wagę, a to przekłada się na komfort przenoszenia i transportowania. Na budowie koziołki zazwyczaj przydają się do przycięcia potrzebnych materiałów. Zestaw dwóch kobyłek, często doposażony w lekki blat, pozwala także na pracę z materiałami większego kalibru: drzwiami, płytami osb albo panelami.

Przy koziołkach budowlanych bardzo ważne jest, by były one wyposażone w przyciski, pozwalająca zablokować przesuwanie obrabianego materiału. Dzięki temu z precyzyjnym cięciem da radę sobie jedna osoba. Teleskopowe nogi docenią zwłaszcza wyżsi pracownicy budowlani. Możliwość dopasowania wysokości ułatwia pracę i chroni plecy przed zmęczeniem.

Rodzaj kobyłek, ich wady i zalety

Jak wspomniano wyżej, kobyłki wykonane mogą być z litego drewna, aluminium, tworzywa sztucznego lub kombinacji tych dwóch ostatnich materiałów. Choć stojaki są bardzo prostymi akcesoriami, to jednak przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Pierwszym z nich jest maksymalne obciążenie - pozwala ono ocenić, jaki materiał możemy na danej kobyłce obrabiać. Drugą, ważną kwestią jest materiał,z którego kobyłka jest wykonana:

Kobyłki drewniane - to zwykle prosta konstrukcja, składająca się z nóg oraz niewielkiej podstawki. Rzadko wyposażony jest w dodatkowe udogodnienia. Kupując kobyłki drewniane należy zwrócić uwagę na jakość ich wykonania: drewno powinno być w miarę możliwości jednolite, bez sęków, a cała konstrukcja stabilna. Najczęściej stosuje się drewno sosnowe, bukowe lub świerkowe, rzadziej dębowe. Może być już wstępnie impregnowane lub sami możemy wykonać taki zabieg.

Kobyłki aluminiowe - choć konstrukcją przypominają swoje drewniane odpowiedniki, to jednak dużą ich zaletą jest większa stabilność, niewielka waga oraz dodatkowe akcesoria. Metalowe koziołki często wyposażone są w chwytaki, pozwalające ustawić drewno lub metal w odpowiedniej pozycji do cięcia. Niekiedy można je także zakupić w zestawie z blatem, ułatwiającym malowanie lub inne prace. Wybierając model metalowy należy zwrócić uwagę, czy powierzchnia jest właściwie zabezpieczona przed korozją.

Kobyłki z tworzywa sztucznego - lekkie i składane przeznaczona są przede wszystkim do pracy z materiałami budowlanymi, takimi jak płyty, styropian, panele, deski itp. Możliwości ich maksymalnego obciążenia się niższe, niż w przypadku innych modeli, wynagradzają to natomiast dużą poręcznością.

* Pola wymagane
Dodaj komentarz