Oceń artykuł:
Ocena: 3,8/5
Ilość ocen: 18

Z pistoletu do malowania możemy skorzystać wtedy, gdy chcemy pokryć farbą, lakierem powierzchnie, do których dostęp jest ograniczony, które są nietypowe, np. samochód

Jeszcze przed przystąpieniem do pracy trzeba zaopatrzyć się w następujące, oprócz samego pistoletu, przyrządy: farby, wiadra, filtry farby, szczotkę do czyszczenia. Przydatną oczywistością będzie także skorzystanie z instrukcji dołączonej do pistoletu, wcześniejsze dowiedzenie się, czy od sprzedawcy, czy z opisu w sklepie internetowym, czy dane urządzenie będzie odpowiednie do rodzaju pracy, którą chcemy wykonać.

 

Pistoletów do malowania najczęściej używa się do rozpylania lakierów na bazie rozpuszczalników i lakierów rozpuszczalnych w wodzie, lazur, preparatów gruntujących, lakierów bezbarwnych, lakierów samochodowych, bejc, substancji ochronnych do drewna, środków ochrony roślin, olejów i środków dezynfekcyjnych.

 

Pamiętajmy także, że urządzenia do malowania rozpryskują wiele farby w powietrzu, nie wszystko trafia na ścianę. Farba może dryfować niczym mgła i osiadać tam, gdzie nie chcielibyśmy, by się pojawiła – np. w pomieszczeniu obok. Ochrona takich miejsc jest więc konieczna, najlepiej odizolować pokój, w którym się pracuje, od innych. Wszelkie urządzenia takie jak klimatyzatory, piece, trzeba koniecznie wyłączyć. Farby lateksowe mogą je zniszczyć, farby alkidowe – nawet spowodować wybuch. Jeśli działania przebiegają na zewnątrz – trzeba przykryć stojący w pobliżu samochód, rośliny, a nawet „zagrożone” ściany sąsiadujących budynków. Nie opłaca się praca w wietrzne dni.

 

Nie pozostawia też wątpliwości konieczność dosłownego zamaskowania się osoby pracującej z pistoletem, urządzeniem do malowania. Farba będzie wszędzie, więc najlepiej okryć się od stóp do głów.

 

Zauważmy, że większość pistoletów do malowania działa w ten sam sposób: farbę wlewa się do wiadra lub kosza, a dzięki pompie przepływa przez wąż i dyszę.

 

Poprzez sito, wlej farbę do wiadra, pozwoli to na uniknięcie wszelkiego rodzaju grudek.

 

Rozrzedź farbę, ale nie bardziej niż jest to zalecane przez producenta. Jeśli będzie zbyt rzadka, nie pokryje danego materiału wystarczająco dobrze.

 

Pracę najlepiej zacząć od pomalowania kątów, najlepiej malować z góry na dół, używając urządzenia pewnie i płynnie, malując ok. 8 cm materiału w ciągu sekundy. Na powierzchni znajdzie się duża ilość farby w niewielkim czasie, lepiej malować kilkoma „lżejszymi” warstwami niż jedną „cięższą”.

 

Nie należy stosować przerw w pracy, trwającej dłużej niż piętnaście minut, ponieważ farba w pistolecie zacznie twardnieć. Kiedy jednak wstrzymanie działań okaże się konieczne, należy włączyć blokadę bezpieczeństwa. Przed dłuższą przerwą, po skończonym dniu pracy, niezbędne jest wyczyszczenie urządzenia z farby.

 

Pracując, zachowujmy minimum trzydziestocentymetrową odległość od malowanej powierzchni

 

Czyszczenie dyszy nigdy nie może odbywać się przy włączonym silniku. Ciśnienie pod koniec jest tak wysokie, że może nawet spowodować przebicie skóry.

Powiązani producenci w sklepie Rotopino.pl:
* Pola wymagane
Dodaj komentarz