Nie ma złych narzędzi, są one tylko źle użytkowane. Perfekcyjne wiercenie wymaga dobrze dobranej wiertarki. Zastanawiasz się jaką wiertarkę kupić? Na co zwrócić uwagę? Przygotowaliśmy krótki poradnik.

Kup w Rotopino.pl
Wiertarka udarowa GSB 13 RE
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
385 276,90
Wiertarka udarowa 58G712
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
360,99
Wiertarka bez udaru GBM 10 RE
dostawa
wysyłka
>12 dni
539,49

"Zwykła" wiertarka a może wiertarka udarowa?

W pracy profesjonalisty, gdzie panuje specjalizacja, jedni używają „zwykłe” wiertarki, a drudzy wiertarki udarowe, bo jedni wykonują taką pracę, a drudzy inną. Majsterkowicze natomiast chcą najczęściej jedno narzędzie do wszystkiego. Dlatego dla takiego użytkownika lepsza będzie wiertarka udarowa z możliwością zmiany trybu pracy – wiercenie/wiercenie z udarem. Dlatego majsterkowiczom dedykujemy narzędzie wielofunkcyjne.

Jeden czy dwa biegi?

Wybór zależy od tego, co chcemy robić. Wiertarki jednobiegowe charakteryzują się skończoną liczbą obrotów, które mogą w trakcie prac osiągnąć – można ją wcześniej zdefiniować, tzn. można nią sterować za pomocą specjalnej elektroniki, uzyskując wartości od zera do wartości maksymalnej dla danej wiertarki. Natomiast wiertarki 2-biegowe mają wbudowaną aparaturę sterowniczą pozwalającą na ustawienie wolnych bądź szybkich obrotów. W trybie pracy na wolnych obrotach liczba obrotów może stanowić połowę wartości trybu szybkiego, ale pozwala przy tym na pracę ze zdwojoną mocą. W praktyce szybki tryb pracy jest odpowiedni dla cienkich wierteł, a tryb wolny dla wierteł grubych oraz śrub.

Uwaga! Do uniwersalnych zastosowań lepszym wyborem będzie wiertarka 2-biegowa

 

Jak kontrolować moment obrotowy wiertarki?

Na rynku znajduje się bogaty wybór wiertarek udarowych pozwalających na wybór maksymalnego momentu obrotowego. Najczęściej w nazwie tego typu elektronarzędzi umieszcza się dodatkowo sformułowanie „Power Control”. Jest to funkcja sprawiająca, że w chwili osiągnięcia ustalonej wcześniej liczby obrotów następuje automatyczne wyłączenie silnika, a wiertarka się zatrzymuje. Funkcja ta staje się niejako wentylem bezpieczeństwa, gdy pracę wykonuje się w trudnej pozycji, np. stojąc na drabinie.

Uwaga! Kontrola momentu obrotowe umożliwia dokładne dokręcanie śrub; może też być traktowana jako funkcja bezpieczeństwa.

Elektronika sterująca czy regulująca?

W tej chwili już wszystkie wiertarki udarowe posiadają opcję elektronicznego wyboru liczby obrotów. Odbywa się ona przez elektronikę sterującą bądź elektronikę regulującą. Elektronika sterująca to tradycyjny typ elektroniki. Liczba obrotów sterowa jest poprzez naciśnięcie włącznika i jest uzależniona od obciążenia. Przy jego wzroście trzeba „dodać mocy”, jeżeli liczba obrotów ma być zachowana na dotychczasowym poziomie. Elektronika regulująca posiada wszystkie funkcje elektroniki sterującej, poszerzona o opcję utrzymania wcześniej zdefiniowanej liczby obrotów na stałym poziomie nawet w sytuacji zwiększającego się obciążenia. Zalety tego typu rozwiązania są następujące: szybszy postęp wykonywanej pracy, lepsze wykorzystanie dostępnej mocy, doskonałe rozwiązanie dla robót stacjonarnych z wykorzystaniem stojaka.

wiertarka udarowa

Sieciowa czy akumulatorowa?

Wiertarka sieciowa stanowi zasadniczo element wyposażenia podstawowego każdego warsztatu. Również w związku ze znacznym poborem mocy podczas wykonywania otworów o dużych średnicach zaleca się używanie wiertarki sieciowej. Rozsądnym poszerzeniem wyposażenia podstawowego będzie zwykła lub udarowa wiertarka z akumulatorem. Pozwoli ona również na wykonywanie prac, gdzie nie ma dostępu do zasilania lub kabel sieciowy utrudniłby płynnych przebieg pracy. Ponadto wiertarki akumulatorowe mają opcję mechanicznej selekcji momentu obrotowego, dzięki czemu doskonale sprawdza się również do wkręcania śrub.

Uwaga! Wiertraki zasilane z sieci i z akumulatorem świetnie się uzupełniają i wspólnie stanowią podstawowe wyposażenie warsztatu każdego majsterkowicza.

wiertarka bezudarowa

Jaki uchwyt wiertarski?

W zależności od typu, wiertarki udarowe wyposażone są w uchwyt wiertarski z kluczem lub uchwyt wiertarki szybkozaciskowy. Typowe zaciski to 1-10mm, 1-13mm, 3-16mm. Można w nich umieszczać wiertła okrągłe, sześciokątne i trójkątne. Przy zmianie uchwytu wiertarskiego należy pamiętać, że wielkość gwintu musi się zgadzać z trzpieniem wiertła. Uchwyt wiertarski z kluczem wyróżnia się tym, że ma możliwość bardzo dużej siły docisku. Szybkozaciskowy uchwyt wiertarski można zabezpieczyć i odbezpieczyć bez użycia klucza. Tak będzie w przypadku uchwytu z dwiema tulejami lub z jedną. Do zainstalowania osprzętu w uchwycie z dwiema tulejami potrzeba obydwu rąk. Ze względu na wąski obszar siłą docisku nie jest szczególnie duża. Wiertarka udarowa z uchwytem z jedną tuleją musi być wyposażona w ręczną lub automatyczną blokadę trzpienia. Taki rodzaj uchwytu można zaciskać i luzować jedną ręką, a siła docisku jest bardzo duża. Wiertarki akumulatorowe są zawsze wyposażone w uchwyt szybkozaciskowy z jedną tuleją.

rodzaje wiertarek

Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik ułatwi Ci wybór odpowiedniej wiertarki.

* Pola wymagane
Dodaj komentarz