Decydując się na zakup pilarki możemy się spotkać z dylematem: kupić dwa bardzo wyspecjalizowane narzędzia czy jedno bardziej uniwersalne godząc się z ograniczeniami jakie ono posiada. Dobrym przykładem może tu być porównanie funkcjonalności dużej, stacjonarnej pilarki stołowej z małą, ręczną pilarką, którą można zamontować do specjalnego stołu warsztatowego.

Pilarka stołowa czy ręczna. Jaką wybrać?

Pytanie, które urządzenie wybrać wcale nie jest proste a odpowiedz nie jest taka oczywista i zależy od kilku istotnych czynników. Musimy sobie zadać pytanie, do czego będzie nam pilarka w głównej mierze potrzebna? A także, np. jaką ilością miejsca dysponujemy na przechowywanie narzędzi. Przecież łatwiej będzie przechować małą pilarkę i ewentualnie składany stolik do jej montażu niż dużą stacjonarną maszynę. Inna sprawa to możliwości i ograniczenia obydwu urządzeń.


Piły tarczowe firmy Bosch, dzięki zwartej konstrukcji i wydajnemu silnikowi, gwarantują wysoką efektywność cięcia. Fot. BoschPilarka stołowa to urządzenie stacjonarne i najlepiej sprawdza się przy seryjnym cieciu elementów o zbliżonym kształcie. Pilarka taka posiada z reguły w komplecie przykładnice do ustawiania szerokości lub kąta odcięcia elementów. Dzięki rozmiarom i masie jest urządzeniem bardzo stabilnym i przy zachowaniu zasad - bezpiecznym w obsłudze. Głównym ograniczeniem takiej maszyny jest właśnie jej "stacjonarność" - nie ma możliwości użycia jej jako pilarki ręcznej.

 

Pilarka tarczowa GKS 85 Professional szybko przecina nawet wilgotne belki i deski z litego drewna. Fot.: BoschPilarka ręczna może w zasadzie spełnić podobne funkcje co pilarka stacjonarna, z tym że powinna być wyposażona w odrębny układ sterujący i dedykowany dla niej stół roboczy jako wyposażenie dodatkowe. Zasadniczą zaletą pilarki ręcznej jest możliwość wymontowania jej ze stolika i użycia jako pilarki mobilnej. Od strony kosztów zakupu, może się okazać, ze taniej jest kupić dużą, stacjonarna maszynę niż zestaw pilarka, stolik i osprzęt dodatkowy, ale gdy spojrzeć na to ze strony praktycznej, stolik taki umożliwi nam zamontowanie do niego innych elektronarzędzi takich jak frezarka lub wyrzynarka.  Dlatego nad wyborem konkretnego urządzenia warto się dobrze zastanowić, nie ulegać tylko pierwszej sugestii, czy cenie. Warto zastanowić się czy maszyna, którą chcemy kupić jest w stanie spełnić nasze oczekiwania, by mogła stać się niezawodnym i potrzebnym narzędziem w naszym domu czy warsztacie. (na podstawie:  Jacek Churski Graphite, Fot. Bosch - opr. joter)

Powiązani producenci w sklepie Rotopino.pl:
* Pola wymagane
Dodaj komentarz