Chcesz niewielkim kosztem odmienić wygląd salonu, sypialni lub pokoju swojego dziecka? Jeśli tak, przemaluj ściany. Ten prosty zabieg odświeży Twoje wnętrza i zmieni je nie do poznania. Jednak, aby efekt zachwycał, a powłoka utrzymywała się przez długi czas w idealnym stanie, wszystkie prace musisz przeprowadzić jak profesjonalista.

Kup w Rotopino.pl
Zestaw pędzli malarskich 4szt. 20B817
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
14,77
Pędzel ławkowiec 15x5cm 20B969
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
18,83
Wałek fasadowy, rolka 18cm 20B597
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
10,03
Minimalna ilość w zamówieniu to 5 szt. 5 szt. * 10,03 zł = 50,15 zł Całkowita wartość zakupu to: 50,15 zł
Taśma malarska 38mm x 35m 23B205
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
8,41
Minimalna ilość w zamówieniu to 5 szt. 5 szt. * 8,41 zł = 42,05 zł Całkowita wartość zakupu to: 42,05 zł
Wałek malarski BDPR400
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
3-5 dni
167,90

Malowanie ścian nie jest czynnością trudną. Możesz wykonać je samodzielnie, bez konieczności zatrudniania fachowców. Ważne jest jednak, aby nie pominąć żadnego etapu prac i odpowiednio się do niego przygotować.

W tym poradniku znajdziesz instrukcję, jak krok po kroku pomalować pomieszczenie. Na końcu zamieściliśmy także krótką listę dodatkowych, przydatnych wskazówek. Znajdziesz tam także spis najczęściej popełnianych podczas malowania błędów oraz listę potrzebnych akcesoriów. Zapraszamy do lektury!

Kiedy najlepiej malować ściany?

Decyzja o malowaniu ścian może być podyktowana wieloma czynnikami. Być może chcesz odnowić wygląd starych i zabrudzonych powłok, przeprowadzić szybką metamorfozę wnętrz, a może wprowadzasz się do nowego domu i malowanie ścian jest tylko kolejnym etapem, który dzieli Cię od przeprowadzki do własnego lokum? Niezależnie jednak od tego, co sprawia, że chcesz pomalować ściany, powinieneś pamiętać o odpowiednim planie działania.

zestaw malarski na rotopino.plNajlepszym momentem na przeprowadzenie prac związanych z malowaniem jest okres wiosenno-letni, kiedy temperatura powietrza waha się w granicach 15-23oC, a powietrze nie jest zbyt wilgotne. Takie warunki umożliwiają częste wietrzenie mieszkania i zapewnią farbie optymalne warunki do schnięcia. Zarówno wilgotne, jak i suche powietrze nie będą Twoim sprzymierzeńcem w trakcie pracy. Wilgoć panująca na zewnątrz wydłuży proces schnięcia farby i uniemożliwi wietrzenie pomieszczenia, natomiast wysokie temperatury w połączeniu z suchym powietrzem sprawią, że powłoka będzie schła zbyt szybko, przez co trudno będzie osiągnąć idealny efekt. Jeśli jednak musisz przeprowadzić prace w niesprzyjających warunkach, np. zimą, na kilka godzin przed malowaniem zakręć grzejniki i wywietrz pomieszczenie.

Pamiętaj, że jeżeli Twoje ściany niedawno zostały pokryte tynkiem, muszą najpierw całkowicie wyschnąć. W zależności od jego rodzaju, proces ten może potrwać od dwóch do nawet czterech tygodni.

Jaki kolor wybrać?

Wybór gotowych kolorów farb jest olbrzymi. Jeśli jednak nie znajdziesz tego idealnego odcienia, możesz skorzystać z mieszalników lub kupić barwnik i samodzielnie wymieszać go z białą farbą. Podczas kupna farby pamiętaj, aby zawsze wybierać produkt o co najmniej jeden odcień jaśniejszy od tego, który chcesz uzyskać. Na dużych powierzchniach kolory wyglądają bowiem na ciemniejsze.

Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś, jaki kolor farby będzie najlepszy, skorzystaj z testerów. Te niewielkie próbki farby pozwolą Ci sprawdzić, jak dany odcień będzie prezentował się na ścianie. Alternatywą są także programy do aranżacji wnętrz, jednak nigdy nie oddadzą one w zupełności kolorów, jakie zobaczysz na ścianie po malowaniu. Testery pozwolą Ci także sprawdzić, jak kilka kolorów będzie prezentować się w zestawieniu.

W niskich i niewielkich pomieszczeniach sufit najlepiej pomalować na biało, a ściany na jaśniejszy kolor, który nada wnętrzu lekkości i optycznie je powiększy. Dobrym pomysłem może być tutaj także przełamanie monotonii, jedną ścianą w innym, mocnym kolorze. W dużych wnętrzach możesz pozwolić sobie na każde szaleństwo, jeśli chodzi o kolor i fakturę ściany.

Krok I - zakupy

Profesjonalne i estetyczne malowanie ścian wymaga odpowiedniego przygotowania i sprzętu. Zwłaszcza gdy chcesz odświeżyć wszystkie pomieszczenia w domu lub mieszkaniu. Podstawowym produktem, w który musisz się zaopatrzyć, jest oczywiście farba. Powinna ona być trwała, odporna na szorowanie oraz dopasowana do warunków, jakie panują w pomieszczeniu, w którym będzie położona. Wśród farb można wyróżnić:

 • farby akrylowe, które przepuszczają parę wodną, pozwalają ścianom oddychać; nie sprawdzą się jednak na powierzchniach o dużych nierównościach i zarysowaniach;
 • farby lateksowe, pozwalające uzyskać trwałą i elastyczną powłokę odporną na szorowanie;
 • farby akrylowo-lateksowe, łączące ze sobą zalety farb akrylowych i lateksowych; odporne na szorowanie, pozwalają ścianom oddychać, a do tego tworzą elastyczną powłokę;
 • farby winylowe, odporne na zmywanie i szorowanie; farb tych nie poleca się jednak do łazienek, gdyż uniemożliwiają one ścianom odpowiednie oddychanie.

W ofercie dostępne są także farby przeznaczone do wnętrz, gdzie panuje podwyższona wilgoć oraz ryzyko zabrudzenia. Sprawdzą się one doskonale w kuchniach i łazienkach.

Zanim kupisz farbę, oszacuj, ile jej potrzebujesz. Do tej wielkości dodaj zawsze 15% zapasu. Pamiętaj, że często nie wystarczy nałożenie jednej warstwy powłoki. Jeśli uwzględnisz wszystkie powyższe informacje, nie będziesz musiał kilkakrotnie jeździć do sklepu po puszki z farbą.

Wałki malarskie, pędzle, kuwety i taśmy - czego potrzebujesz podczas malowania?

Podczas każdego malowania potrzebnych jest wiele akcesoriów i narzędzi. Nie obędzie się bez odpowiedniego wałka i pędzla. Za pomocą pędzla pomalujesz miejsca trudno dostępne i narożniki. Wałki malarskie przydadzą się do większych powierzchni. Zawsze warto zaopatrzyć się w kilka wałków i pędzli o różnych rozmiarach. Do gładkich, równych powierzchni idealne będą wałki o krótszym runie. Pozwolą one także łatwo rozprowadzić farbę niewielkimi partiami. Do powierzchni z licznymi nierównościami i o nietypowej strukturze konieczne jest zastosowanie akcesoriów o dłuższym, grubym runie do 2 cm, które pozwoli rozprowadzić farbę nawet w głębszych szczelinach. Do malowania sufitu najwygodniejsze będą wałki na teleskopowej przedłużce, która pozwoli wygodnie dosięgnąć do sufitu.

Kolejnym niezastąpionym akcesorium w pracach malarskich są kuwety. Umożliwiają one równomierne nałożenie farby na wałek i pozwalają usunąć nadmiar farby z jego powierzchni, dzięki czemu chronią ściany przed brzydkimi zaciekami. Kuwety wykonane są z tworzyw sztucznych. Mogą mieć różne wielkości, jednak zawsze powinny być dostosowane do szerokości wałka.

przygotowanie do malowania ściany

Taśmy malarskie pozwalają zabezpieczyć powierzchnie przed zabrudzeniem. Dzięki nim wykonasz równy pasek przy suficie, który zamaskuje nierówno kończące się ściany, ochronisz kontakty, okna i drzwi przed zaciekami z farby, a także zabezpieczysz sąsiednią ścianę przed przypadkowym pomalowaniem jej na niewłaściwy kolor. Warto zainwestować w nieco droższe taśmy malarskie. Te najtańsze z reguły mają tendencję do szybkiego odklejania się lub podwijania, co może skutkować zabrudzeniem ściany. Taśmy malarskie wykorzystywane są także do przyklejania folii malarskiej, która zabezpiecza podłogi i meble przed zabrudzeniem farbą. Także ona powinna znaleźć się na liście każdej osoby, która chce zmienić kolor ścian. Dobrej jakości folia malarska powinna mieć duże wymiary i być odpowiednio gruba. Do właściwego przygotowania powierzchni potrzebny będzie także podkład gruntujący, który poprawi przyczepność podłoża.

Co jeszcze może się przydać podczas malowania ścian?

Lista zakupów do wykonania prac związanych z malowaniem może być dość pokaźna. Wszystko zależy od tego, jak przygotowane zostało podłoże do malowania oraz tego, czy planujesz generalny remont, czy może tylko odświeżenie ścian. Więcej akcesoriów będzie potrzebnych także, gdy konieczne jest wygładzenie i wypełnienie ubytków w powierzchni. Oprócz wymienionych akcesoriów często niezbędne są także: papier ścierny, mydło malarskie, gąbka, siatka malarska, masa szpachlowa, gips lub gładź, przedłużka teleskopowa i szpachelka.

Krok II - zabezpieczenie pomieszczenia

Przed przystąpieniem do malowania, należy odpowiednio zabezpieczyć pomieszczenie. Konieczne jest wyniesienie z niego wszystkich sprzętów, mebli, luster i dekoracji ściennych. Meble i dodatki, które nie mogą zostać usunięte z pomieszczenia, należy ustawić na środku i dokładnie przykryć folią malarską. Warto także odkręcić wszystkie osłony kontaktów znajdujących się w pomieszczeniu lub okleić je taśmą malarską. Również podłoga wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Najlepiej przykryć ją folią malarską, której brzegi dobrze jest przykleić do listew przypodłogowych. Ważne by folia była gruba, co zapobiegnie jej przypadkowemu rozdarciu. Jeśli wybierzesz odpowiednio dużą folię, będziesz mógł zabezpieczyć nią meble, jak i podłogę, bez konieczności marnowania czasu na połączenie kilku płacht.

 

Krok III - przygotowanie powierzchni

Bardzo ważnym etapem wykonywanym przed rozpoczęciem malowania jest właściwe przygotowanie podłoża. Suche, czyste, pozbawione zabrudzeń i plam ściany to warunek konieczny do uzyskania idealnego pokrycia. Ściany przed malowaniem należy umyć, używając do tego celu mydła malarskiego lub płynu do mycia naczyń. Warto także przetrzeć je gruboziarnistym papierem ściernym w celu usunięcia zgrubień. Jeśli po tym zabiegu powierzchnia jest idealnie gładka i pozbawiona pęknięć, etap przygotowania ścian masz praktycznie za sobą. Teraz wystarczy tylko zagruntować powierzchnię.

Jak usunąć starą farbę?

Usunięcie starej powłoki często jest zajęciem pracochłonnym, zwłaszcza gdy była to farba olejna. W zależności od rodzaju farby, jaka została wykorzystana poprzednio, cały proces może przebiegać szybciej lub wymagać długich zabiegów. W przypadku farby emulsyjnej należy sprawdzić, czy trzyma się ona dobrze podłoża. W tym celu wykonaj test za pomocą taśmy malarskiej. Przyklej kawałek taśmy do ściany, a następnie szybko ją oderwij. Jeśli na taśmie zostanie farba, konieczne jest usunięcie całej powłoki. W tym celu najpierw zmocz ścianę, a następnie usuń mechanicznie starą farbę. W starych i dawno nieremontowanych pomieszczeniach możesz napotkać na farbę klejową, którą należy koniecznie zmyć przed malowaniem. Największym wyzwaniem może być usunięcie farby olejnej, której należy się pozbyć bez względu na jej stan. Do usuwania lamperii zastosuj odpowiednie środki, które spulchnią powłokę i umożliwią jej usunięcie. Czasami farba olejna trzyma jednak tak mocno, że preparaty nie są w stanie sobie z nią poradzić. W takim przypadku odtłuść najpierw jej powierzchnię za pomocą wody z płynem do mycia naczyń, następnie przetrzyj gruboziarnistym papierem ściernym i pokryj cienką warstwą gładzi szpachlowej.

Jeśli ściana pokryta była tapetą, należy ją intensywnie zmoczyć, a następnie usunąć. Szczególnie trudne okazać może się zdzieranie powłok z krzywych i nierównych ścian. Czasami warto je wyrównać płytami kartonowo-gipsowymi. Spoiny natomiast pokryć siatką i wyrównać masą gipsową.

Jak naprawić ubytki i pęknięcia w ścianie?

Jeśli odświeżasz mieszkanie, ocena podłoża może nie wypaść pomyślnie. Nierówna ściana z licznymi dziurkami i pęknięciami wymaga odpowiedniego przygotowania. Jeśli do tego po przetarciu powierzchni dłonią lub przyklejeniu i oderwaniu od niej taśmy malarskiej farba pozostanie na dłoni, lub taśmie, konieczne będzie usunięcie starej powłoki i gruntowanie powierzchni przed malowaniem. Gdy na ścianie widoczne są pęcherze, należy je usunąć i wypełnić masą wzmacniająco-gruntującą. Jeśli nałożysz farbę na takie bąble, po jakimś czasie odejdzie ona od ściany.

W przypadku ubytków należy podważyć je szpachelką i wypełnić masą gipsową. Po wyschnięciu konieczne jest wyszlifowanie powierzchni papierem ściernym i jej zagruntowanie, aby farba dobrze trzymała się podłoża. Jeżeli na ścianie widoczne są pęknięcia, należy najpierw nieco pogłębić je szpachelką, a następnie nałożyć na nie siatkę maskującą i masę szpachlową. Ostatnim etapem prac przygotowania ścian do malowania jest gruntowanie. Grunty zwiększają przyczepność podłoża i ujednolicają ich chłonność. Dzięki nim kolor na całej powierzchni będzie jednolity, a farba trwale pokryje podłoże.

W nowych pomieszczeniach z reguły wystarczy tylko przed malowaniem pokryć powierzchnię odpowiednim gruntem.

Krok IV - malowanie

malowanie ścianPrzed rozpoczęciem malowania, gdy powierzchnia jest już sucha i zagruntowana, wyznacz krawędzie kolorów poszczególnych ścian przy pomocy taśmy malarskiej. Jeśli wszystkie ściany malujesz na jeden kolor, wystarczy odciąć taśmą jedynie sufit.

Samo malowanie rozpoczynamy od przygotowania farby. Zamknięte opakowanie należy dokładnie wstrząsnąć. Po otwarciu farba powinna zostać dobrze wymieszana. Możesz to zrobić drewnianym patyczkiem lub przy pomocy mieszadła mechanicznego. W celu uniknięcia napowietrzenia produktu mieszanie należy wykonać wolnymi ruchami. Jeśli korzystasz z barwników, to powinieneś dodać je do farby i powoli wymieszać do uzyskania jednolitego koloru. Tak przygotowaną farbę możesz stopniowo, w czasie postępu prac przelewać do kuwety.

 

Pędzel, wałek, natrysk - którą metodę wybrać?

Malowanie ścian można wykonać za pomocą wałka, pędzla lub natryskiem. Ostatnią metodę stosują zwykle tylko zawodowcy, ze względu na wysoki koszt maszyny do wykonywania natrysków, który jest zbędnym wydatkiem przy malowaniu pomieszczeń raz na rok czy dwa lata. Ponadto natryskiwana farba oblepia wszystko dookoła, dlatego ta metoda sprawdza się głównie w nowych budynkach lub podczas wykonywania generalnego remontu.

Najczęściej do malowania ścian wykorzystuje się pędzle i wałki malarskie. Ich zaletami są niski koszt oraz łatwość użytkowania. Bez problemu dopasujesz je do rozmiaru wykańczanej powierzchni i rodzaju zastosowanej farby. Malowanie wszystkich ścian w pomieszczeniu jedynie pędzlem może być bardzo czasochłonne. W dodatku pędzle mogą pozostawiać na powierzchni nieestetyczne i wyraźne ślady po pociągnięciach. Złej jakości produkty podczas pracy gubią włosie, które przykleja się do ściany.

Szybko i estetycznie wykonasz prace malarskie z pomocą wałków malarskich, które idealnie sprawdzają się przy większych powierzchniach. Nie nadają się one jednak do miejsc trudno dostępnych. Dlatego najlepiej połączyć zalety pędzli i wałków, wybierając do miejsc trudno dostępnych pędzle, a do dużych powierzchni wałki. Przed rozpoczęciem malowania warto zwilżyć wałek wodą, a następnie delikatnie odsączyć nadwyżkę wody. Taki zabieg pozwala uniknąć nadmiernego zużycia farby.

Malowanie czas zacząć!

Pomieszczenie jest zabezpieczone przed zabrudzeniem, ściany odpowiednio przygotowane, grunt zdążył wyschnąć, a wymieszana farba już czeka w kuwecie, w takim razie czas zacząć malowanie!

pędzle malarskie topex

Malowanie rozpoczyna się od sufitu. Najpierw niewielkim pędzelkiem pokrywamy narożniki. Następnie wykorzystujemy duży wałek i malujemy całą powierzchnię prostopadle względem okna głównego. Gdy pierwsza warstwa farby wyschnie, powtarzamy malowanie, jednak tym razem równolegle do okna. Jeśli w pomieszczeniu nie ma okna, tę technikę możesz wykorzystać, mając za punkt odniesienia drzwi. Podczas malowania ważne jest, aby kolejno nakładane pasy nachodziły na siebie.

Malowanie ścian rozpoczynamy od miejsc trudno dostępnych i narożników. Farbę najwygodniej nałożyć w takich miejscach za pomocą pędzla lub wałka o niewielkich wymiarach. Następnie malujemy większe powierzchnie dużym wałkiem. Malowanie należy wykonywać ruchem z góry na dół pod lekkim kątem. Każdy kolejny pas farby powinien nachodzić na poprzedni. Nie wolno silnie dociskać wałka do ściany, gdyż powoduje to powstawanie zacieków.

Zanim nałożysz kolejną warstwę farby, poprzednia musi dokładnie wyschnąć. Z reguły ten proces trwa kilka godzin. Gdy kolor będzie już dość intensywny, po około 20 minutach od zakończenia malowania, usuń taśmę malarską wydzielającą poszczególne strefy kolorów.

Po zakończonym malowaniu pozostaje już tylko sprzątanie.

Porządki - jak wykonać je szybko i skutecznie?

Folię malarską zwiń do środka, tak aby pył i resztki farby nie trafiły na podłogę. Możesz tak zwiniętą folię wyrzucić do śmietnika lub dobrze wytrzepać ją na zewnątrz i schować do następnego malowania. Jeśli jakieś miejsca nie były odpowiednio osłonięte i uległy zabrudzeniu farbą, przemyj je jak najszybciej zwilżoną szmatką.

Wałki, pędzle i kuwety możesz wykorzystać w przyszłości. Nie wyrzucaj ich, tylko dokładnie oczyść wodą z mydłem lub specjalnym środkiem do tego przeznaczonym. Jeśli malowałeś grzejniki, parapety lub ściany farbą olejną, będziesz musiał do czyszczenia wykorzystać rozpuszczalnik lub terpentynę. Przed następnym malowaniem, pędzel musi być dobrze osuszony.

Przydatne rady i wskazówki

Oprócz powyższej instrukcji, jak krok po kroku pomalować pokój, przygotowaliśmy dla Ciebie dodatkowy zestaw przydatnych wskazówek, które sprawią, że jeszcze szybciej wykonasz malowanie, a piękny efekt utrzyma się na długo:

 • w ciągu kilkunastu minut po nałożeniu ostatniej warstwy farby, koniecznie zdejmij ze ścian i sufitu taśmę malarską; jeśli tego nie zrobisz odpowiednio wcześnie, może ona odejść razem z częścią farby, a Ty będziesz zmuszony do wykonania poprawek;
 • aby pędzle służyły przez długi czas, konieczne jest ich częste mycie, zwłaszcza gdy pokój malujesz różnymi kolorami, to samo dotyczy kuwety;
 • staraj się zawsze malować przy świetle dziennym; dzięki temu farbę położysz równomiernie na wszystkich ścianach;
 • malowanie zaczynaj zawsze od sufitu, unikniesz tym samym brzydkich zacieków;
 • kupując farbę, zwracaj uwagę nie tylko na cenę, ale także na wydajność produktu, czas jego schnięcia, liczbę warstw, którą trzeba położyć, aby uzyskać wymarzony efekt i oczywiście na przeznaczenie produktu;
 • często we wnętrzach przy suficie zostawia się biały pasek; w niskich pomieszczeniach powinien być on cienki, a wysokich może być szerszy, dzięki czemu wyrówna proporcje pomieszczenia.

Najczęściej popełniane błędy podczas malowania ścian

Chociaż malowanie ścian wydaje się nie być zajęciem trudnym, to często niedoświadczeni w tym zakresie właściciele domów, a czasami także osoby, które już malowały ściany, popełniają kilka istotnych błędów. Dzieje się tak, zwłaszcza gdy malowanie chcą wykonać jak najszybciej i pomijają pewne etapy prac, które uważają za zbędne lub najzwyczajniej w świecie o nich zapominają. Niestety, ale w przypadku malowania ścian nie ma drogi na skróty. Podłoże, które malujesz, musi być odpowiednio przygotowane, aby farba mogła się do niego dobrze przyczepić. Ściany muszą być zagruntowane, w przeciwnym razie powłoka może zacząć od nich odpadać lub odbarwiać się w niektórych miejscach, tworząc plamy. W celu przyspieszenia prac niektórzy nanoszą farbę na starą powłokę, która ma słabą przyczepność. Może to powodować odpadanie nowej warstwy farby.

Więcej nie zawsze znaczy lepiej, zwłaszcza w przypadku malowania ścian. Zbyt gruba warstwa farby będzie nieestetycznie ściekała i powodowała brzydkie zacieki. Osoby, którym się śpieszy, często nie czekają, aż podłoże wyschnie, a to bardzo duży błąd. Na takiej ścianie farba zacznie pokrywać się pęcherzami i z czasem odpadnie. Jeśli nie poczekasz, dołożysz sobie jedynie niepotrzebnej pracy i narazisz się na dodatkowe koszty. Nieestetyczne nierówności mogą być także wynikiem używania nieprawidłowo dobranego sprzętu. Ma to miejsce szczególnie w przypadku pędzli o zbyt długim włosiu.

Często przyczyną późniejszych problemów jest farba nieodpowiednio dobrana do podłoża i rodzaju pomieszczenia. W miejscach narażonych na wilgoć i silne zabrudzenia należy wybierać farby przeznaczone do takich warunków. Nie powinno się także wykorzystywać produktów przeznaczonych do zastosowania na zewnątrz - wewnątrz domu i odwrotnie.

Lista zakupów w pigułce

Malowanie ścian może wymagać użycia różnych akcesoriów, jednak zawsze będziesz potrzebował takich sprzętów, jak:

Gdy ściana wymaga wykonania napraw, usunięcia pęknięć lub wyrównania, konieczne może być dokupienie takiego sprzętu jak:

Do malowania sufitów przyda się także teleskopowa przedłużka. Gdy powierzchnia jest zagrzybiona, niezbędne mogą być także preparaty grzybo- i pleśniobójcze.

Komentarze
 • Ola 2021-03-26

  starą farbę to się zdejmuje parownicą, idzie raz dwa

 • Karola 2021-03-05

  Samo malowanie to idzie szybko i gładko. Dla mnie męczarnią jest zawsze usuwanie starej farby szpachlą. Pyli, kurzy i jest wszędzie pełno syfu, a jak namocze ściany to mi się gorzej skrobie farbę.

* Pola wymagane
Dodaj komentarz