Stół stolarski nie jest może przedmiotem, o którym myślimy w pierwszej kolejności, planując urządzenie warsztatu. Wielu majsterkowiczów szybko jednak odkrywa to, o czym wiedzą stolarze - wcześniej czy później potrzebny będzie blat roboczy, gdzie będzie można ciąć, szlifować, skrobać… Dobrze, by miejsce to sprawdziło się przy pracy z wysoką temperaturą, klejem, farbą, wytrzymało duży nacisk, uderzenia i wiele innych.

Kup w Rotopino.pl
Stół roboczy PWB 600
dostępne
8 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
678,90
Stół roboczy 4w1 66924
dostępne
3 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
539,90

Wybór dobrego stołu jest sprawą niełatwą, bo ten sprzęt kupujemy na wiele lat. A producenci, chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, proponują ciekawe i różnorodne rozwiązania. Na co więc powinien zwrócić uwagę majsterkowicz, a na co profesjonalista?

Jak wybrać stół stolarski - podstawowe cechy

Wybór stołu stolarskiego należy rozpocząć od analizy potrzeb. Zupełnie inne wymagania będzie miała osoba, która zajmuje się amatorsko rzeźbiarstwem, a inne ktoś, kto na co dzień pracuje jako stolarz. Zastanów się, z jakimi narzędziami pracujesz najczęściej? Ile potrzebujesz miejsca? Ważniejsza jest stabilność czy mobilność?

Ważną kwestią jest ergonomia - wysokie osoby potrzebują wyższego stołu, niższe - niższego, zwłaszcza do codziennej pracy. Możliwość regulacji wysokości jest więc niezwykle istotna zwłaszcza dla osób, które odznaczają się wzrostem innym, niż przeciętny. Inaczej będziemy się albo garbić albo będziemy musieli trzymać ręce zbyt wysoko, co będzie powodowało ich szybsze zmęczenie. Zwłaszcza w pracy zawodowej obie te sytuacje są niekorzystne, gdyż częste przyjmowanie nienaturalnej pozycji ciała prowadzi do problemów z kręgosłupem, a te - nawet do kalectwa.

Podstawowa zasada mierzenia wysokości stołu do pracy stojącej mówi, że należy koło stołu stanąć ze swobodnie opadającą ręką. Blat na idealnej wysokości będzie znajdować mniej więcej na wysokości zgięcia nadgarstka. Jeśli przy pracy siedzimy na stołku - należy sprawdzić, czy zachowujemy w pozycji siedzącej odpowiednią postawę: stopy powinny znajdować się na podłodze, a stawy kolanowe, biodrowe i łokciowe przyjmować kąt prosty.

 

 

Kolejną, istotną kwestią jest stabilność. Stół, czy stacjonarny, czy składany, musi stać równo, nie może się bujać, przechylać ani uginać pod naciskiem materiału. Stabilność można osiągnąć na dwa odmienne sposoby - pierwszy to masywny mebel, w którym elementy połączone są ze sobą pod kątem prostym. Najczęściej wykonany jest on z drewna i idealnie sprawdzi się w stolarni. Drugi sposób to konstrukcja “na krzyż”, w której naciski rozkładają się po skosie, co pozwala na lżejszą konstrukcję, często ma tutaj zastosowanie metal, konstrukcja ta stosowana jest w meblach składanych.

Skoro pojawił się temat składanych stołów - warto zastanowić się, czy to rozwiązanie nie dla nas? Większość z nich gwarantuje dobre warunki do pracy. Można je polecić majsterkowiczom oraz osobom, które pracują u klienta.

Nie bez znaczenia są też wymiary stołu. Inne potrzeby będzie miała osoba, która wykonuje z drewna puzderka i dekoracyjne pudełka, a inne ktoś, kto zajmuje się stolarką okienną. Chociaż mówi się, że od przybytku głowa nie boli - duży, masywny stół nie w każdym przypadku będzie najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli dysponujemy ograniczonym miejscem.

Na koniec warto wspomnieć o akcesoriach. W podstawowej wersji najczęściej mamy do czynienia z prostym blatem na kozłach. Jednak spotkać można także modele wyposażone w imadła, szuflady, dodatkowe półki do pracy z narzędziami, miarki, podziałki, wbudowane listwy zasilające itp.

Stół stolarski dla majsterkowicza

Początkującym majsterkowiczom wystarczy kawałek sklejki lub płyty MDF, umieszczony na parze drewnianych kozłów. Stworzenie takiego zestawu, zwłaszcza jeśli płytę zakupimy w budowalnej sieciówce z końcówek blatów kuchennych, nie będzie zbyt drogie. Takie rozwiązanie idealne jest dla osób, które w warsztacie pojawiają się sporadycznie lub dopiero planują zacząć swoją przygodę i nie wiedzą, czy połkną haczyk.

Jeśli jednak już wiesz, że prace w warsztacie pochłoną znacznie więcej czasu - warto stworzyć sobie bardziej komfortową przestrzeń do pracy. Jeśli nie masz zbyt wiele miejsca - idealny będzie składany stół roboczy. Większość z nich pozwala na wygodną pracę z narzędziami i elektronarzędziami dzięki możliwości zmiany kąta nachylenia blatu, dołączonych zaciskach oraz wbudowanej miarce. Można także użyć ich jako stolika do pracy z piłą ukosową, tarczoną, wiertarką stołową itp. Cena za stolik waha się od ok. 400 do 1000 złotych.

Największą zaletą składanego stołu roboczego jest fakt, że po zakończeniu pracy możemy go po prostu złożyć i zaoszczędzić miejsce. Sprawdzi się to świetnie, jeśli nasz kąt do majsterkowania mieści się np w małej piwnicy albo garażu. Drugą zaletą jest niewielka waga i wymiary po złożeniu, co sprawia, że stół jest łatwy w transporcie, dzięki czemu możemy go latem zabrać ze sobą na letnisko lub ogródek działkowy.

stolik roboczy Ryobi

Stolik roboczy Ryobi

 

Jeśli dysponujemy większym pomieszczeniem - warto wybrać coś z podstawowych modeli stołów stolarskich. Stół stolarski Sjöbergs stanowi idealna propozycję. Model Junior/Senior dostarczany jest z dwoma parami koziołków, dzięki czemu wysokość blatu możemy dopasować do naszych potrzeb. Mebel wykonany jest z drewna brzozowego, posiada dwa zaciski, wyposażone w stalowe wrzeciona oraz 2 imaki.

Jak wybrać stół stolarski do profesjonalnego warsztatu?

W przypadku pracy zawodowej nie warto chodzić na kompromisy. Wielu stolarzy swoje stoły konstruuje samodzielnie, tak, aby odpowiadały im potrzebom. Nie oznacza to jednak, że jesteś skazany na pracę własnym rąk. Firma Sjöbergs, szwedzki producent stołów warsztatowych, od 90 lat projektuje modele, które znaleźć można w stolarniach na całym świecie.

stół stolarski elliteStół stolarski Elite

 

Wykonane z litego drewna stoły można rozbudować o dodatkowe akcesoria: półki, szafki, zaciski itp. Stworzoną dla zawodowców linią są stoły stolarskie Elite. Stoły zaprojektowane są w taki sposób, by pracować przy nich mogły zarówno osoby prawo-, jak i leworęczne. Podstawowe modele zaopatrzone są w dwa imadła.

Powiązani producenci w sklepie Rotopino.pl:
Komentarze
  • krzychu 2020-05-02

    sjoberg to swietne stoly ale ich cena... za tyle to mozna sobie samemu 3 skontruowac co osobiscie bardzo polecam zwlaszcza jak ktos do domu chce kupowac bo do zakladu to wiadomo stac ich na gotowe u mnie sa

* Pola wymagane
Dodaj komentarz