Oceń artykuł:
Ocena: 3,3/5
Ilość ocen: 38

Piły łańcuchowe - narzędzia, dzięki którym człowiek może ujarzmić wielkie drzewa, ale też podciąć małe gałęzie. Korzystają z nich profesjonaliści, jak i działkowcy, dla których praca w ogrodzie to hobby. Warto przyjrzeć im się dłużej.

Kup w Rotopino.pl
Pilarka łańcuchowa ONE+ OCS1830
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
664 PLN
Pilarka łańcuchowa RCS2340B
dostępne
8 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
387 PLN
Piła łańcuchowa AKE 30 S
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
409 PLN
Pilarka łańcuchowa z prowadnicą i łańcuchem OREGON 58G943
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
455 PLN
Pilarka łańcuchowa ONE+ RCS18X3050F
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
piątek
1 039 PLN

Jak powstała piła łańcuchowa do drewna?

Pierwsze tego typu narzędzie wyprodukowano w 1830 roku, a jego pomysłodawcą był niemiecki wynalazca Bernard Heine. Co ciekawe, początkowo nosiła nazwę „osteotom” i przeznaczone było do cięcia kości. Natomiast Andreas Stihl był pomysłodawcą piły łańcuchowej zasilanej gazem. Aby wprowadzić urządzenie do masowej produkcji, w 1927 roku założył firmę, która istnieje do dziś, a którą wszyscy mający jakiekolwiek pojęcie o branży narzędziowej, doskonale znają. Piły łańcuchowe z zębami tnącymi typu żłobikowego, z których korzysta się współcześnie, są pomysłem Josepha Buforda Coxa z 1947 roku.

Budowa piły łańcuhowej

Na piłę łańcuchową składa się kilka elementów: silnik, hamulec zabezpieczający, prowadnica, zbiornik na olej oraz, co dość oczywiste, łańcuch tnący. Wszystko to spaja korpus, posiadający jeszcze spust i uchwyt.

Czym jest łańcuch w pile?

Łańcuch obraca się wokół prowadnicy, umocowanej na korpusie piły. Zbudowany jest z kilku, powiązanych ze sobą, małych ostrzy – zębów typu żłobikowego. Na pierwszy rzut oka mogą nie wyglądać na bardzo ostre, ale, ustawione na odpowiedniej prędkości, tną bardzo dobrze. Ważne, aby zęby tworzące łańcuch były małe, inaczej może się on zatykać. W skład piły łańcuchowej żłobikowej wchodzą trzy rzędy ogniw. Prawą i lewą część zajmują ogniwa łączące z ogniwami tnącymi: prawymi i lewymi. W części środkowej znajdują się ogniwa prowadzące, całość łączą nity.

Jak wybrać piłę łańcuchową?

Wśród pił łańcuchowych wyróżniamy piły spalinowe, elektryczne i akumulatorowe.

Używając piły spalinowej, można narobić wiele hałasu. Jednak pewnie nie będzie on wielu przeszkadzał, bo przeznaczona jest ona głównie do pracy w lesie, w terenie – tam, gdzie nie ma prądu. Piłę spalinową zasila się benzyną, a podczas użytkowania narzędzie emituje do atmosfery zanieczyszczenia.

Piły elektrycznej można, a wręcz trzeba, używać w okolicy domu czy innego miejsca, gdzie znajduje się dostęp do prądu. Jest ona mniej hałaśliwa niż piła spalinowa oraz bardziej wygodna w użyciu.

Natomiast pilarki akumulatorowe to narzędzia do szybkiego, dość bezpiecznego przycinania drzew i cięcia opadających gałęzi na mniejsze części. Zapewniają wygodę użycia bez obawy o przecięcie przewodu zasilającego.

Pamiętaj o bezpieczeństwie pracy z piłą

We współczesnych urządzeniach skłonność odbicia pilarki jest bardzo ograniczona, ogniwa wyprofilowano tak, by zredukować poziom wibracji i uczynić cięcie bardziej wydajnym. To wszystko sprzyja bezpieczeństwu użytkowania narzędzia, mimo to, działając z nim zawsze należy pamiętać o okularach ochronnych, rękawiczkach, kasku. Wtedy odpryskujące kawałki drewna nie wyrządzą pracującemu krzywdy.

Powiązani producenci w sklepie Rotopino.pl:
* Pola wymagane
Dodaj komentarz