Odkurzacze przemysłowe to narzędzie niezbędne w warsztatach i pracowniach, na placach budowy lub podczas prac remontowych, a także w wielu innych miejscach,. Warto je mieć także w domu, gdzie przydadzą się do zadań specjalnych, takich jak sprzątania piwnicy. Odkurzacze przemysłowe mają zróżnicowane parametry, dlatego można je dobrać pod konkretne zastosowanie i wymagania. Warto poznać potencjał, jaki kryje w sobie to urządzenie, dlatego zapraszamy do dalszej lektury.

Kup w Rotopino.pl
Odkurzacz MULTI II 30 T INOX VSC EU
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
788,90
Odkurzacz warsztatowy 59G607
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
443,90
Odkurzacz warsztatowy MULTI II 30 T EU
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
648,90
Odkurzacz warsztatowy ONE+ R18PV-0
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
417
Odkurzacz GAS 25 L SFC
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
1 310,49
Odkurzacz przemysłowy YT-85715
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
848,90

Dlaczego odkurzacze przemysłowe?

Odpowiednie narzędzia zawsze czynią pracę bardziej sprawną, bezpieczną i pozwalają szybciej ją wykonać. Nie inaczej jest w przypadku odkurzacza przemysłowego – zaprojektowano go tak, aby radził sobie z najpoważniejszymi zabrudzeniami. Odkurzenie resztek gruzu czy pyłów powstałych podczas szlifowania za pomocą domowego odkurzacza, mogłoby się skończyć uszkodzeniem jego silnika.

Odkurzacz przemysłowy podczas pracy

Specjalistyczny sprzęt posiada odpowiednie filtry, poza tym dzięki większym gabarytom wystarcza na dłuższy czas pracy. Inne są również przekroje rur, które poprawiają przepustowość i zmniejszają ryzyko zapchania.

Jakie są rodzaje zasilania w odkurzaczu przemysłowym?

Większość modeli opiera się na zasilaniu elektrycznym. Odkurzacz podpina się do gniazdka 230V, z którego bezpośrednio pobierany jest prąd. To bardzo wygodne, zwłaszcza gdy urządzenie będzie w ciągłym użyciu. Pozwala to też na nieprzerwaną pracę przez wiele godzin (często aż do zapełnienia zbiornika). Taki odkurzacz można podpiąć też do różnych urządzeń, przykładowo piły lub szlifierki.

Bardziej mobilny jest odkurzacz akumulatorowy, który po naładowaniu można przenieść w dowolne miejsce i używać go nawet, jeśli w pobliżu nie ma gniazdek elektrycznych. To dobry wybór. dla firm budowlanych i remontowych, które pracują w niewykończonym jeszcze budynku. Minusem jest tu jednak ograniczenie czasowe – po kilku godzinach odkurzacz może się rozładować.

Odkurzacz przemysłowy podczas pracy

Odkurzacz przemysłowy: z workiem czy bezworkowy?

Odkurzacz przemysłowy workowy pozwala na łatwe i szybkie oczyszczenie go z zawartości zebranej podczas sprzątania. Jest wskazany do użycia szczególnie podczas pracy z gipsem, który ma tendencję do pochłaniania wilgoci z otoczenia. Taki gips skleja się, przez co usunięcie go staje się trudne, a nawet może prowadzić do uszkodzenia filtrów. Minusem odkurzacza workowego jest fakt, że wraz z napełnianiem, urządzenie będzie stopniowo traciło moc ssącą. Jest też ryzyko uszkodzenia worka podczas pracy.

Model bezworkowy wymaga nieco więcej wysiłku podczas czyszczenia, jednak odwdzięcza się jednolitym wysokim poziomem pracy przez cały czas. Taki odkurzacz działa na zasadzie systemu cyklonowego – zanieczyszczenia pobierane są za pomocą wirującego powietrza wytwarzanego przez silnik. Cząsteczki początkowo zbliżają się do ścianek komory, by ostatecznie wpadać bezpośrednio do zbiornika. Powietrze wypuszczane z takiego urządzenia jest skutecznie oczyszczone, co sprzyja szczególnie alergikom. Odkurzacz przemysłowy bezworkowy jest droższy w kupnie, jednak tańsza jest jego eksploatacja, ponieważ ceny specjalnych worków są stosunkowo wysokie.

Czym się kierować przy doborze siły ssania?

Siła ssania i moc są ze sobą powiązane. W przypadku odkurzacza przemysłowego zwykle moc wynosi od 1200 do 1600W. Wyższą siłę ssania udaje się uzyskać dzięki nowoczesnym technologiom zastosowanym w projekcie urządzenia, jak choćby z użyciem różnorakich metod przepływu powietrza. Wraz ze wzrostem siły ssania, skraca się czas potrzebny na odkurzanie. Sprzątanie będzie wykonane też bardziej precyzyjnie i łatwiejszy stanie się dostęp do różnych zakamarków. Trzeba jednak liczyć się z wyższą ceną, kiedy wybiera się odkurzacza warsztatowy o większej mocy.

Odkurzacz przemysłowy podczas pracy

Jakie znaczenie ma pojemność zbiornika w odkurzaczu przemysłowym?

Jeśli odkurzacz będzie wykorzystywany jedynie okazjonalnie, to pojemność zbiornika nie ma większego znaczenia. W przypadku, kiedy potrzebny będzie często, musi mieć duży pojemnik, aby jak najrzadziej przerywać sprzątanie opróżnianiem. Warto jednak pamiętać, że sama pojemność zbiornika nie mówi o realnym litrażu jego wnętrza. Dopiero pojemność użytkowa określa, ile rzeczywiście jest w stanie pomieścić dany odkurzacz przemysłowy.

Czym są klasy odpylania odkurzacza do warsztatu?

Wybierając odkurzacz na budowę czy do firmy, warto zwrócić szczególną uwagę na klasy odpylania deklarowane przez poszczególnych producentów. Określa się je za pomocą liter, których znaczenie warto rozszyfrować.

  • Klasa L (Low) – to wariant często pojawiający się w domach i w warsztatach, które nie generują trudniejszych do usunięcia odpadków. Jest w stanie poradzić sobie z zanieczyszczeniami w rozmiarze >1 mg/m3. To świetny wybór przy mniejszych pracach remontowych – odkurzacz na budowę radzi sobie z opiłkami od przycinania płytek czy drewna, świetnie sprawdza się w trudnych warunkach i ma dość przystępną cenę.
  • Klasa M (Medium) – w tej klasie znajdują się modele o nieco większej sile ssącej, dla których przyjmowane są wartości graniczne rzędu >0,1 mg/m3. Świetnie radzą sobie z fragmentami betonu, tynku i wielu innych materiałów budowlanych. Odkurzacz przemysłowy klasy M musi być oczyszczany przez przeszkoloną osobę, która ma na sobie specjalny zabezpieczający strój podczas tej czynności. Oczywiście wraz ze wzrostem klasy odkurzacza przemysłowego, wzrasta również jego cena.
  • Klasa H (High) – najwyższa dostępna klasa odkurzaczy warsztatowych. Wartość graniczna zanieczyszczeń usuwanych przez tego typu urządzenie to <0,1 mg/m3, jest więc niezwykle precyzyjny. Przydaje się szczególnie tam, gdzie trzeba spełniać najwyższe wymogi sanitarne, ponieważ usuwa nawet drobinki chorobotwórcze, pleśń czy kadm. Taki odkurzacz powinien odznaczać się doskonałą szczelnością. To bardzo specjalistyczny sprzęt, który znajduje zastosowanie tylko tam, gdzie jest to naprawdę konieczne. Kosztuje wiele, a jednocześnie jest bardzo ciężki i korzysta ze specjalistycznych metod filtracji.

Odkurzacz przemysłowy podczas pracy

Kupujemy odkurzacz przemysłowy: na co jeszcze zwrócić uwagę?

Podczas zakupu warto zwrócić uwagę także na kilka innych aspektów, jak choćby klasa energooszczędności. Im jest wyższa, tym urządzenie okaże się tańsze w eksploatacji. Najwyższa klasa energooszczędności to A, a każdy znak + do niej dodany, dodatkowo ją podnosi.

Innym istotnym parametrem jest głośność. Komfort w pracy wynika z wielu aspektów, a zadbanie o odpowiedni poziom hałasu jest jednym z nich. Jeżeli odkurzacz znajduje się w ciągłym użyciu, a jego operatorem jest ta sama osoba, to warto pozwolić jej wykonywać pracę w odpowiednich warunkach i wybrać jak najcichszy model.

* Pola wymagane
Dodaj komentarz