Prace remontowe, takie jak malowanie, naprawy elektryczne lub naprawy dachu, często wymagają drabiny. Użycie niewłaściwego sprzętu może oznaczać, że nawet proste zadanie może stać się niebezpieczne i grozić urazem. Jak wybrać drabinę, która sprawdzi się w domu?

Drabiny występują w wielu kształtach i rozmiarach, z których każdy jest zaprojektowany do określonego celu. Wybór właściwego modelu sprawi, że praca będzie łatwiejsza i bezpieczniejsza. Szacuje się, że nieodpowiednio dobrana drabina odpowiada za około 45% wypadków, które mają miejsce w czasie prac budowlanych. Jeśli nie chcesz stać się pacjentem oddziału ratunkowego - poświęć chwilę czasu na zapoznanie się z kryteriami wyboru, zwłaszcza, że odpowiednio dobrana drabina posłuży w Twoim domu przez długie lata.

Rodzaje drabin

Drabiny rozkładane/samostojące

Drabiny rozkładane są najczęściej używanymi drabinami w pracach domowych; drabiny rozkładane są samonośne i dostępne w różnych rozmiarach, aby pasowały do ​​wykonywanego zadania. Mogą one wynosić od 50 centymetrów do 3 metrów wysokości. Odmianą drabiny samostojącej jest drabina dwustronna, mająca szczeble z dwóch stron, pozwalające pracować jednocześnie dwóm osobom lub ułatwiające dobranie strony. Zaletą tego typu drabin są szerokie szczeble, przypominające schodki (dlatego też nazywa się te drabiny także schodkowymi).

drabina rozkładana

Drabiny proste i z przedłużkami

Proste drabiny składają z dwóch belek, połączonych serią szczebelek. Niektóre modele zakupić można z doczepianą przedłużką, pozwalająca zwiększyć długość drabiny. Drabiny przystawne należy oprzeć o ścianę, dach, mur itp. Sprawdzają się zwłaszcza przy pracach na wysokościach: tynkowaniu, czyszczeniu rynien. Ze względu na niewielkie wymiary można je stosować w ciasnych przejściach.

drabina z przedłużką

Drabiny platformowe

Drabiny platformowe od drabin rozkładnych odróżnia obecność specjalnego podestu na samym szczycie. Pozwala on wygodnie stać w czasie pracy, dzięki czemu mamy obie ręce wolne do wykonania naprawy lub konserwacji, takiej jak malowanie lub naprawa drewnianych desek. Górna poręcz ochronna chroni przed upadkiem z platformy, dzięki czemu praca jest łatwiejsza i bezpieczniejsza.

drabina platformowa

Drabiny wielofunkcyjne

Drabiny wielofunkcyjne składają się z dwóch lub trzech przegubów, pozwalających na różne warianty: drabinę rozkładaną, rozkładaną z przedłużką, przystawną z przedłużką itp. Dzięki sprawdzą się w wielu pracach. To z pewnością dobry wybór, gdy szukamy drabiny na lata do domu z ogrodem. Konieczność przechowywania 3 modułów sprawia jednak, że musimy zaplanować dla tej drabiny więcej miejsca.

drabina wielofunkcyjna

Schodki

Niewysokie, najczęściej dwu- lub trzystopniowe drabiny idealnie sprawdzą się w każdym mieszkaniu. Dzięki nim sięgniemy do wyżej położonych półek, wymienimy żarówkę albo pomalujemy ścianę. Najczęściej wykonane są z aluminium lub plastiku. Schodki to dobry wybór dla osób, które mieszkają w blokach lub kamienicach.

schodki

Jak wybrać drabinę do domu?

Wysokość drabiny

Na rynku są dostępne drabiny o różnych rozmiarach. Opisane wyżej schodki rzadko przekraczają wysokością 1 metr, natomiast drabiny przystawne mogą mieć nawet kilkanaście metrów długości.

Wybierając długość drabiny do zadania należy pamiętać, że powinna ona być o 20-30 centymetrów dłuższa niż najwyższy punkt podparcia. Dlatego, jeśli planujesz wchodzić na dach, drabina powinna być wyższa niż krawędź więźby dachowej.

Podobnie, jeśli planujemy pracować na drabinie, to maksymalnie powinniśmy stać na trzecim szczeblu od góry. Wyjątkiem jest tutaj drabina platformowa, wyposażona w odpowiedni pałąk, zabezpieczający przed upadkiem.

Nieprzestrzeganie tych podstawowych zasad jest często przyczyną wypadków. Nie zachowując wytycznych odnośnie bezpieczeństwa użytkowania drabiny ryzykujemy, że nie będzie ona stała stabilnie.

Materiał, z jakiego wykonana jest drabina

Najpopularniejsze na rynku są drabiny aluminiowe. Są one lekkie, stosunkowo odporne na uszkodzenie, jednak ich minusem jest mała stabilność. Innym, popularnym materiałem jest włókno szklane, polecane do pracy zwłaszcza elektrykom, ponieważ nie przewodzą prądu. Drabiny z tego materiału są bardzo trwałe.

Materiałem wychodzącym z użytku jest natomiast drewno. Choć drabiny z tego materiału są dość ciężkie, a dzięki temu stabilne, to jednak mają więcej minusów niż plusów. Drewno dość łatwo ulega uszkodzeniu - między innymi z tego powodu nie powinno się takich drabin malować, aby móc dostrzec ewentualną usterkę.

W przypadku niewysokich podestów, stopni i drabinek stosuje się także plastik. Do domowego użytku jest to materiał wystarczający, należy jednak uważać, bo łatwo o wykrzywienie lub przełamanie stopni lub całej drabinki, przez co może ona przestać być stabilna.

Rodzaj drabiny a wykonywana praca

Najczęstszą przyczyną wypadków na drabinie jest wybór nieodpowiedniego modelu do pracy. Podczas pracy w pomieszczeniu zwykle zaleca się schodki, drabinę rozkładaną lub wielofunkcyjną. Na zewnątrz bardziej odpowiednia jest drabina przystawna lub drabina wielofunkcyjna. W przypadku bardziej zaawansowanych prac należy zastanowić się nad wyborem podest lub rusztowania.

Zawsze sprawdzaj nośność drabiny, z której będziesz korzystać, i sprawdź maksymalne obciążenie. Nośność to maksymalna ładowność drabiny (należy więc także pamiętać o puszkach z farbą albo narzędziach, jeśli będziemy je wieszać lub kłaść na drabinie). Długość drabiny nie ma wpływu na ocenę maksymalnego obciążenia.

Komentarze
  • Olaf 2020-02-29

    Krause ma dobre drabiny, sam je robię XD

  • Graszka 2020-02-13

    gdzie mozna kupic te platformowe ?

* Pola wymagane
Dodaj komentarz