To prawda, przy tynkowaniu ścian niezwykle przydatne jest doświadczenie, dobra technika. Jednak wykonanie tej czynności dobrze nie jest niemożliwe. Ważne, by pamiętać o kilku podstawowych zasadach, zwłaszcza przy tynkowaniu płyt gipsowo-kartonowych

Kup w Rotopino.pl
Paca tynkarska nierdzewna 580x130 mm YT-5210
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
40,10
Paca tynkarska nierdzewna 380x130 mm YT-5207
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
31,69
Paca tynkarska nierdzewna 270x130mm YT-5200
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
26,02
Wiadro budowlane 30l CX60173
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
119,49
26,34
26,34

Krok pierwszy: przygotuj pokój

 

Zanim przystąpimy do tynkowania, wynieśmy z pomieszczania, w którym będziemy pracować, wszystkie meble. Rozłóżmy także na podłodze folię, która uchroni pokój przed zabrudzeniami. Jeśli o zabrudzeniach mowa, warto również powierzchnie stykające się z miejscami, gdzie będziemy tynkować, starannie zakleić. Jeśli tynkujemy nowo zamontowane płyty gipsowo-kartonowe, pokryjmy taśmą wszystkie ich połączenia, wszystkie zewnętrzne rogi można zabezpieczyć metalowymi kątownikami.

 

Wybierz narzedzie tynkarskie w sklepie rotopino.pl

 

Krok drugi: wymieszaj zaprawę

 

Mieszanie tynku następuje zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zawsze dodawaj zaprawę do wody i używaj czystego wiadra. Bardzo ważne jest, aby wymieszać wodę i zaprawę tak, by tworzyła ona gęstą, jednolitą konsystencję. Taką, na której nie tworzą się grudki.

 

Zaprawa, zwłaszcza latem, może być gotowa w kilka minut, więc bardzo szybko można przystapić do pracy. Pamiętajmy, by nie dodawać starej mieszanki do nowej, by nie dolewać do gotowej zaprawy wody.

 

 

Krok trzeci: nakładanie zaprawy

 

Gotową zaprawę nakładamy na kielnię, działamy od dołu do góry obrabianej powierzchni, starając się pozostawić ją jak najbardziej gładką. Kończąc każde pociągnięcie, staraj się trzymać narzędzie ustawione pod niewielkim kątem do ściany. Na tym etapie nie martw się jeszcze nierównościami, dziurami.

 

Krok czwarty: wygładzanie powierzchni

 

Aby oczyścić krawędzie ściany, warto użyć mokrego pędzla, by usunąć grudki, linie pozostające na suficie i ścianach.

 

Kolejny etap to wytworzenie gładkiej, równej powierzchni. Można dokonać tego tylko wtedy, gdy tynk uległ już stwardnieniu, ale nadal pozostaje giętki. Latem będziemy musieli poczekać na wytworzenie takiego stanu kilka minut, w wilgotniejsze, chłodniejsze dni – do dwudziestu. Pracuj pod małym kątem do ściany, możesz użyć delikatnej warstwy zaprawy do wypełnienia luk.

 

 

Krok piąty: suszenie i polerowanie

 

Pozostaw tynk do wyschnięcia raz jeszcze – na 30-40 minut. Należy pokryć wodą kielnię oraz ścianę – za pomocą pędzla. Chodzi o to, by wytworzyć jak najbardziej odpowiednią – nawilżoną - powierzchnię, by łatwo było na niej operować, by kielnia po niej „pływała”, wypełniając wszystkie dziury zaprawą. Należy wykonywać regularne ruchy, kończąc długimi pociągnięciami wzdłuż ściany.

 

Po skończonej pracy warto od razu wyczyścić wszystkie narzędzia i nie pozostawiać otwartych worków z zaprawą na dłużej niż kilka tygodni.

Powiązani producenci w sklepie Rotopino.pl:
* Pola wymagane
Dodaj komentarz