Wiertarka jest najbardziej popularnym elektronarzędziem w gospodarstwie domowym. Pozwala na wykonanie wielu uciążliwych prac we własnym zakresie.

Kup w Rotopino.pl
Wiertarka udarowa GSB 13 RE
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
385 284,90
Wiertarka udarowa GSB 550
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
275 248,90
Wiertarka udarowa HP1630K
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
389,90
Wiertarka udarowa RPD1010-K
dostawa
wysyłka
>12 dni
391,49
Wiertarka udarowa 58G726
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
205,99
Wiertarka udarowa UniversalImpact 800
dostawa
wysyłka
8-11 dni
429,99

Podczas wiercenia należy pamiętać też o dobraniu odpowiednich obrotów, oraz możliwościach samej wiertarki Fot. Bosch

Powszechnie wiadomo, że wiertarka udarowa poza wierceniem, spełnia w wielorakie funkcje i nie zawsze bywa wykorzystywana zgodnie z jej przeznaczeniem (np. do kucia, szlifowanie, mieszanie farb i klejów, itp.) i bywa obsługiwana przez niewprawne osoby.

Należy jednak mieć na uwadze, że wszystkie inne zastosowania, poza wierceniem, mogą skutkować skróceniem jej żywotności i mogą doprowadzić do szybkiego i trwałego uszkodzenia urządzenia.

Aby zminimalizować możliwość awarii warto, zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad.

Warto zwrócić uwagę na stosowany osprzęt

Wiertarki, tak jak inne narzędzia, mimo dość prostej konstrukcji ulegają ciągłym modernizacjom, zmianom i stosuje się w nich coraz nowsze technologie. Warto zatem wiedzieć, co nasze narzędzie potrafi i jakie są możliwości jego zastosowań. Jest oczywiście parę zasad, które pozostają niezmienne. Podczas wiercenia należy zwrócić uwagę na osprzęt, którego używamy.

Wiertło powinno być proste i ostre, dobrej jakości. Tanie wiertła mogą być przyczyna szybkiego uszkodzenia samego wiertła, uchwytu wiertarki, bądź też doprowadzić do uszkodzenia ciała operatora. Także stosowanie nieodpowiednich wierteł do różnych materiałów (np. wiercenie w murze wiertłem do drewna itp) Wszelkie rodzaju nieprawidłowości mogą spowodować uszkodzenie wiertarki. Np. - skrzywione, nawet nieznacznie, wiertło spowoduje powstanie drgań, które może doprowadzić do uszkodzenia łożysk w przekładni, a w konsekwencji do uszkodzenia urządzenia.

Tępe wiertło, oprócz słabych efektów wiercenia, może doprowadzić do szybkiego przegrzania się wiertła, w konsekwencji wiertarki, zniszczenia wiertła lub głowicy wiertarskiej.

Szeroki wybór wiertarek do zastosowań amatorskich i profesjonalnych  

Nigdy nie dopuszczaj do przegrzania wiertarki

Podczas wiercenia należy pamiętać też o dobraniu odpowiednich obrotów, oraz możliwościach samej wiertarki. Wiele wątpliwości na ten temat może wyjaśnić dokładne zaznajomienie się z instrukcją obsługi.

Generalnie obowiązuje jedna prosta zasada::

 -mała średnica wiertła – wysokie obroty

- duża średnica wiertła – niskie obroty

Jeżeli używamy wiertarki dwubiegowej należy pamiętać, że na pierwszym biegu wiertarka ma niższe obroty, ale moment obrotowy wyższy na drugim biegu i odwrotnie. Podczas pracy należy zwracać uwagę na temperaturę narzędzia podczas pracy. Nadmierne przegrzewanie się silnika i korpusu wiertarki może doprowadzić do powstania nieodwracalnych uszkodzeń. Jeśli wiercimy w twardym materiale lub większą ilość otworów, warto kontrolować temperaturę samego urządzenia, jak i wiertła.

Jeśli zauważymy nadmierne przegrzanie, należny przerwać pracę, pozostawiając urządzenia do czasu, aż jego temperatura się ustabilizuje, wtedy możemy kontynuować wiercenie. Zbyt duże obciążenie silnika i pozostałych elementów wiertarki może doprowadzić do powstania nieodwracalnych uszkodzeń.

Zadbaj o stan techniczny i czystość narzędzia

Zawsze należy pamiętać o okresowych (np. raz w roku) przeglądach urządzenia, najlepiej wykonanych w specjalistycznym serwisie. Wymiana szczotek, przetoczenie komutatora lub wymiana łożyska może w wydatnym stopniu, przy niewielkim nakładzie finansowym, wydłużyć okres użytkowania naszej wiertarki.

Należy pamiętać, że do podstawowych czynności konserwacyjnych należy czyszczenie urządzenia, najlepiej po każdorazowo zakończonej pracy. Wiertła trzeba wyjąć z uchwytu wiertarki, odłożyć w miejsce, w którym nie ulegną uszkodzeniu/skrzywieniu (jeśli nie posiadamy specjalnego pudełka). Całe urządzenie warto odkurzyć z pyłu, który powstał podczas wiercenia (np. zwykłym odkurzaczem domowym) a korpus wiertarki wyczyścić wilgotną (nie mokrą) szmatką.

Po zakończonej pracy zawsze sprawdźmy też ogólny stan urządzenia, oraz czy przewód zasilający nie posiada widocznych uszkodzeń. W razie stwierdzenia nieprawidłowości postarajmy się dokonać napraw jak najszybciej. Utrzymanie narzędzia w czystości i dobrym stanie technicznym wpłynie też na wydłużenie jego żywotności, a nasze zadowolenie z wykonanej pracy będzie większe i przyniesie dużo satysfakcji z efektów majsterkowania.

Powiązani producenci w sklepie Rotopino.pl:
* Pola wymagane
Dodaj komentarz