Pielęgnacja żywopłotu rozpoczyna się praktycznie już od momentu jego założenia. Żywopłoty wymagają systematycznego odchwaszczania, podlewania oraz nawożenia. Zabiegiem decydującym o jego wyglądzie jest cięcie. Duży wpływ na poprawne wykonanie zadania ma wybór odpowiedniego sekatora.

Zabiegiem decydującym o wyglądzie żywopłotu jest cięcie. Fot. BoschŻywopłoty spełniają określone funkcje - wykorzystywane są przede wszystkim jako efektowna forma ogrodzenia ("żywe płoty"), służą do wygradzania różnych miejsc w przestrzeni. W zależności od zastosowanych roślin można uzyskiwać różne efekty - od wysokich, nieprzepuszczalnych dla wzroku zwartych przesłon, do niewielkich dekoracyjnych obwódek na rabatach. Stąd ich bardzo szerokie zastosowanie zarówno w krajobrazie otwartym jako forma zadrzewienia śródpolnego, jak i w miejskich terenach zieleni, a wreszcie w parkach i ogrodach, gdzie wykorzystywano je od najdawniejszych czasów.

 


Do urządzenia żywopłotu stosuje się ogromną różnorodność gatunków roślin - głównie krzewów (liściastych, iglastych i zimozielonych), ale także drzew, krzewinek i bylin. Można tworzyć tzw. żywopłoty formowane (cięte) o określonych wymiarach i formie (regularnej, geometrycznej) lub żywopłoty nieformowane (swobodnie rosnące) o charakterze bardziej naturalnym. Żywopłoty formowane wymagają zastosowania roślin, które znoszą intensywne przycinanie oraz mają dużą zdolność odrastania i zagęszczania się po cięciu (np. ligustr, irga błyszcząca, cis, bukszpan). Żywopłoty nieformowane pozwalają na wykorzystanie roślin o innych, dekoracyjnych walorach - są to zwykle gatunki o efektownym pokroju, ozdobne z kwiatów lub owoców (np. forsycja, jaśminowiec, lilak, ognik szkarłatny, róże krzewiaste, tawuła).

Częstotliwość i terminy strzyżenia formującego zależą przede wszystkim od gatunków zastosowanych roślin. Fot. BoschPielęgnacja żywopłotu rozpoczyna się praktycznie już od momentu jego założenia. Tak jak w przypadku innych nasadzeń żywopłoty wymagają systematycznego odchwaszczania, podlewania oraz nawożenia. Rodzaj nawozu, dawki i terminy jego stosowania zależą od gatunku roślin, ich wieku oraz typu gleby. Podłoże w obrębie całego żywopłotu korzystnie jest wyściółkować (np. mieloną korą, trocinami, przekompostowanymi liśćmi) co znacznie ograniczy rozwój chwastów i straty wody z gleby w wyniku parowania.

W przypadku żywopłotów formowanych lub nieformowanych złożonych z roślin liściastych zabiegiem decydującym o ich atrakcyjności jest cięcie. Cięcia nie wykonuje się, gdy żywopłot składa się z roślin o określonych walorach dekoracyjnych - naturalnie gęstych, o charakterystycznym wydłużonym pokroju (odmiany krzewów iglastych i zimozielonych o formie kolumnowej). Żywopłoty nieformowane liściaste wymagają cięcia jedynie w początkowej fazie wzrostu, gdy następuje kształtowanie ich docelowej, prawidłowej konstrukcji (w pierwszym i drugim roku).

Żywopłoty formowane wymagają systematycznego, corocznego cięcia, które jest podstawowym warunkiem utrzymania ich zamierzonej formy - regularnej, o określonych gabarytach, zwartej na całej długości i bez prześwitów w dolnej części. W obu przypadkach pierwsze cięcie wykonuje się tuż po posadzeniu. Polega ono na skróceniu i wyrównaniu wszystkich roślin tak, aby całe nasadzenie uzyskało jednakową wysokość. Cięcie wykonuje się na każdej roślinie osobno - należy przyciąć wierzchołek i skrócić pędy boczne.

Ograniczamy tym samym wzrost krzewów, ale równocześnie pobudzamy je do rozkrzewiania i zagęszczania. Od samej podstawy roślin wyrastają wówczas liczne długopędy, które w przyszłości utworzą zasadniczy szkielet żywopłotu. W przypadku żywopłotu formowanego cięcia w kolejnych latach wykonuje się już na całej jego długości, tak aby nadać mu wyrównaną powierzchnię w płaszczyźnie wierzchołkowej i w płaszczyznach bocznych. Najkorzystniejsze jest nadanie żywopłotowi formy trapezu (w przekroju) - powinien on być najszerszy u podstawy i lekko zwężać się ku górze. Dzięki temu światło łatwiej dociera do dolnych partii krzewów, co zapobiega ich przedwczesnemu ogołacaniu.

Płaszczyzna cięcia w części wierzchołkowej może być płaska, przez co uzyskuje się efekt formy geometrycznej, lub lekko zaokrąglona, co daje formę bardziej miękką. Podstawowym problemem przy pielęgnacji żywopłotu formowanego jest utrzymanie na całej jego długości określonych, równych wymiarów (wysokości i szerokości) oraz wymaganego kształtu (proste, gładkie powierzchnie, bez niepożądanych nierówności). Pomocne jest wówczas zastosowanie prostej konstrukcji z rozciągniętych sznurków bądź długich listew, które wyznaczą granice cięcia.

Strona 1 z 2
Powiązani producenci w sklepie Rotopino.pl:
* Pola wymagane
Dodaj komentarz