Wraz z podjęciem prac ogrodowych pojawiają się pytania i wątpliwości jakie zabiegi stosować, jak często, jaką kosiarkę wybrać, w jaki sposób radzić sobie z trawnikiem, by przyciągał oko zdrową, piękną trawą i kusił do chodzenia po nim bosymi stopami.

Honda HRX 476 w ogrodzie Fot. www.honda-hrx.plWiosna. Dla właścicieli ogródków i ogrodów rozpoczął się nowy sezon.  Porady przygotowane przez specjalistów Hondy mają przynajmniej częściowo odpowiedzieć na te pytania. O sekretach pięknej trawy mówi także greenkeeper – specjalista, który zawodowo zajmuje się trawą i na co dzień zgłębia tajniki jej pielęgnacji. Jak stworzyć idealny trawnik – radzi greenkeeper Krzysztof Misiaczyński.
Podstawową zasadą pielęgnacji trawy jest jak najczęstsze jej koszenie i umożliwienie jej swobody życia – dostarczanie wody i pokarmu.


Po pierwsze - regularne koszenie
To najważniejszy zabieg. Jeśli będziemy często kosić, to zapewnimy trawie dobrą wentylację i cyrkulację wody i powietrza, a przez to minimalizujemy prawdopodobieństwo chorób grzybiczych. Podstawową zasadą jest koszenie minimum raz w tygodniu. Trawy gazonowe (użytkowe) czyli stosowane w ogródkach i na boiskach  lubią być koszone - im częściej trawa jest koszona, tym bardziej się zagęszcza.
Kolejna ważna zasada to koszenie nie niżej niż na 1/3 wysokości trawy  - gdy ścinamy niżej, trawa reaguje jak człowiek – stresuje się i wyczuwa zagrożenie życia. Ponieważ w ziemi zostaje sama łodyga, trawa ma utrudniony pobór pokarmów i marnieje.

Po drugie - aeracja i wertykulacja
Ważnymi zabiegami pielęgnacyjnymi są wertykulacja i  aeracja. Aeracja polega na pionowym nakłuwaniu powierzchni ziemi pokrytej trawą w celu poprawy cyrkulacji wodno-powietrznej w strefie korzennej i rozluźnieniu tej strefy. Ułatwia to dopływ wody, powietrza i składników odżywczych.
Wertykulacja to nacinanie i wyrzucanie obumarłej części trawy czyli filcu z powierzchni.

Po trzecie - piaskowanie
Ważną rzeczą jest piaskowanie trawnika po aeracji i wertykulacji. Piasek ma dobrą przepuszczalność wody i powietrza. Po aeracji powstają otwory w ziemi – jeśli ich nie zapiaskujemy, to zasklepią się i stracimy cały zamierzony efekt. Piaskować powinniśmy delikatnie – niewielką ilością piasku. Z tego powodu mówi się czasem, że jest to zakurzanie. Piasek powinien być płukany i bardzo drobny - o granulacji od 0 do 2 milimetra. Ziarnka piasku wchodzą pomiędzy źdźbła trawy, dzięki czemu nie tworzą się kępy i utrzymujemy równą powierzchnię trawnika. Piaskowanie jest także skuteczną metodą rozwiązania problemu dżdżownic. Ziarenka pisaku są ostre, a dżdżownice tego nie lubią, więc przenoszą się. Zabieg piaskowania zaleca się stosować kilka razy w roku. Natomiast jeśli decydujemy się na piaskowanie tylko raz w roku, najlepiej przeprowadzić go jesienią.

Po czwarte - wyczesywanie trawy
Na wiosnę ważnym zabiegiem jest grabienie - wyczesanie trawy z obumarłych liści i pleśni pośniegowej. Dokładne wyczesanie trawy poprawia dostęp powietrza i wody do strefy korzennej powietrza i ułatwia młodym liściom wzrost na wiosnę.

Strona 1 z 3
Komentarze
  • waldi 2015-05-16

    jednak najlepszy naturalny nawóz na trawniki to KRET. Dozowanie - 3 do 5 kretów wpuszczamy na działkę sąsiada i czekamy. Po tygodniu my mamy piękny zielony dywan a sąsiad dwoi się i troi a i tak nam nie dorówna.

* Pola wymagane
Dodaj komentarz