Przed zakupem szlifierki należy odpowiedzieć na parę pytań. Ma to bezpośredni wpływ na jej użytkowanie. Dobór narzędzia to prawie połowa sukcesu

Szlifierki kątowe są produkowane w kilku wariantach. Różnią się mocą, ciężarem i średnicą tarczy. Szlifierki dobieramy odpowiednio do wykonywanej pracy.

 

Szlifierki o średnicy tarczy 115 i 125mm

Małe silniki 600-900W nadają się do bardzo lekkich prac, także z uwagi na ciężar narzędzia. Uzyskujemy również dość dużą mobilność. Szlifierki z silnikami 1000-1200W nadają się już do długotrwałej pracy pod dużym obciążeniem (długotrwałe szlifowanie stali). Konstrukcje te posiadają dość duże rezerwy mocy i nie grzeją się zbytnio. Szlifierki wyposażone w silniki o mocy 1400 i więcej watów zostały skonstruowane przede wszystkim do krótkiej pracy pod dużym obciążeniem. Przykładem może być cięcie elementów stalowych. Podczas długotrwałej i jednostajnej pracy może dochodzić do ich przegrzewania. Obecnie producenci dobrych szlifierek montują różnego rodzaju układy zabezpieczające narzędzia przed zniszczeniem. Jednakże częste wyłączanie narzędzia może być irytujące.

 

Sprawdź ofertę szlifierek kątowych w sklepie rotopino.pl

 

 

 

Małymi szlifierkami wykonujemy prace, w których szlifierka obrabia płaszczyzny pod różnymi kątami nachylenia i w różnych pozycjach. Mówimy o tzw. szlifierkach jednoręcznych. Każda z nich jest wyposażona w dodatkową rączkę i jej używanie powoduje polepszenie warunków pracy narzędzia. Lepsze obciążenie przekładni, lepszy przepływ powietrza chłodzącego silnik, bezpieczeństwo pracownika.

 

Szlifierki do obróbki stali nierdzewnej powinny mieć obroty około 7000 obr/min. Najlepszym rozwiązaniem jest szlifierka z nominalnymi obrotami. Regulacja obrotów w szlifierce (praca na zaniżonych) to połowiczny sukces, który raczej nie sprawdzi się na dłuższą metę. Regulacja obrotów jest montowana do szlifierek, przede wszystkim do prac szlifierskich i zdzierania różnych materiałów (szczotki stalowe). Szlifierki kątowe jako polerki to zaledwie namiastka. Zbyt duże obroty na najniższym położeniu nastawy elektroniki powodują palenie lakieru. Nie ma na razie szlifierki uniwersalnej, którą można by wykonywać wszystkie operacje.

 

 

Szlifierki o średnicy tarczy 150-180mm

Jest to grupa szlifierek kątowych przeznaczonych przede wszystkim do długotrwałych prac szlifierskich. Obudowy są już większe, ciężar też rośnie (przy pracy w jednej pozycji ma to swoje zalety). Maszyny tej klasy dysponują silnikami o dużych mocach powyżej 1500W. Szlifierki o średnicy 150mm można uważać za najbardziej uniwersalne. Łączą w sobie dużą moc, dość dużą średnicę tarczy, a przy tym ciężar jeszcze nie odbiega znacząco od modelu 1400W-125mm. Dla lepszej wydajności w szlifierkach montuje się układy antywibracyjne (wymagane przez przepisy UE). Są to układy eliminujące wibracje na rękojeściach np. układ Bosch VibraStop lub układ eliminujący drgania całej maszyny układ Autobalancer Protool. Ten drugi system powoduje mniejsze wibracje samej tarczy szlifierskiej, przez co praca nią jest bardziej efektywna. Zaoszczędzamy około 20-30% ilości zużytych tarcz (do cięcia lub szlifowania). Praca jest mniej męcząca i bardziej bezpieczna. Płynny start to już prawie standard w dobrych szlifierkach, szczególnie gdy moc jest powyżej 1400W.

 

 

Szlifierki o średnicy tarczy 230mm

Są to maszyny przede wszystkim do cięcia z uwagi na wymiar tarczy i do pracy w jednej pozycji (ciężar). Tutaj można kierować podobnymi kryteriami jak przy małych szlifierkach. Większe silniki (2400-2600W) są przede wszystkim do prac związanych z cięciem pod dużym obciążeniem.

Do tego trzeba uwzględnić preferencje kupującego: przyzwyczajenie marki, mocy i zasobu gotówki. Szlifierki dobrych marek nie różnią się znacząco między sobą. Czasami przekonanie o wyższości jakiegoś modelu czy marki nad innymi może być przypadkowe.

Powiązani producenci w sklepie Rotopino.pl:
* Pola wymagane
Dodaj komentarz