Kupując dalmierz laserowy zwracamy uwagę przede wszystkim na zasięg pomiaru, dokładność oraz liczbę pomocnych programów pomiarowo-obliczeniowych. Przedstawiając miernik Bosch GLM 250 VF zwrócimy przede wszystkim uwagę na zastosowane w nim nowoczesne rozwiązania.

GLM 250 VF

Dalmierz laserowy Bosch GLM 250 VF 

Dalmierz laserowy Bosch GLM 250 VF bije konkurencyjne mierniki przede wszystkim swoim zasięgiem. Omawiany model jako jedyny na rynku potrafi precyzyjnie wyznaczyć odległości 250 m z wysoką dokładnością 1 mm/10 m.

Precyzję celowania, a więc również pomiaru, podniesiono stosując dwa nowoczesne rozwiązania. Pierwsze to użycie przyrządu optycznego, jakim jest libella rurkowa. Jej funkcja polega na dokładnym ustawieniu miernika w celu pomiaru odległości poziomej. Drugie rozwiązanie zdaje się być jeszcze ważniejsze: model Bosch GLM 250 VF wyposażony jest w celownik optyczny.

Zalety nowego dalmierza

Wykonujący pomiar, patrząc w okienko lunetki, obserwuje zarówno obiekt do którego celuje, jak i czerwoną plamkę lasera. Punkt ten dokładnie wskazuje miejsce, do którego wykonany zostanie pomiar. Na uwagę zasługuje fakt, iż laserem tym jest niezależne źródło światła, co stanowi o bezpieczeństwie mierzącego (laser nie uszkodzi oka, gdyż cechuje go mała moc wyjściowa).

Kolejnym argumentem przemawiającym za innowacyjnością dalmierza Bosch GLM 250 VF jest zastosowanie w nim szklanej soczewki i ceramicznego nośnika optyki. Pierwszy element jest odporny na odkształcenia pod wpływem temperatury. Nie ulega również zarysowaniom. Nośnik optyki zapewnia natomiast stabilne utrzymanie generatora lasera, soczewki i fotodiody, a więc najważniejszych podzespołów laserowych miernika.

Zajrzyjmy do „wnętrza” omawianego dalmierza. Na uwagę zasługują potocznie nazywane funkcje Pitagorasa, a więc pomiar długości niedostępnego odcinka. W Boschu GLM 250 VF służyć pomocą będzie pojedynczy Pitagoras, a więc pomiar przyprostokątnej i przeciwprostokątnej w trójkącie prostokątnym. Jeśli napotkamy przeszkody pomocny okaże się podwójny Pitagoras.

Kombinowany Pitagoras znajdzie zastosowanie między innymi w wyznaczaniu wysokości części elewacji. Długość skośnego sufitu obliczymy natomiast wykorzystując funkcję trapezu. Korzystając z funkcji kombinowanych, warto pamiętać, aby użyć statywu, co pozwoli osiągnąć jak największą precyzję.

Wyznaczając w terenie szukaną odległość warto skorzystać z funkcji pomiaru ciągłego, tyczenia lub tyczenia odcinków stałych. Nieustanne pomiary odległości miernik laserowy zapewnia w podstawowym trybie tyczenia, wyniki pokazując na ekranie. Wykonujący pomiar szybko i - co najważniejsze - precyzyjnie określi dystans posadowienia kolejnych słupków w wykopie.

Ciekawsze wydaje się jednak zastosowanie tyczenia odcinków stałych. Pierwszym krokiem jest zdefiniowanie w mierniku tyczonej odległości, co wykonać można przez pomiar bądź też za pomocą klawiszy. Drugi etap polega na mierzeniu, w czasie którego dalmierz osiąga kolejne odległości, a sygnał dźwiękowy informuje o uzyskaniu wprowadzonej wartości lub jej całkowitej wielokrotności. Co dzięki temu zyskujemy? Przede wszystkim dużą samodzielność pracy, gdyż bez pomocy innych osób możemy w takiej samej odległości ustawić ławki, filary czy na przykład ścianki działowe.

Dalmierz laserowy Bosch GLM 250 VF wyposażony jest również w narzędzie służące do wyznaczania odległości minimalnej oraz maksymalnej. Pozwala ono ustawić miernik w poziomie, co gwarantuje uzyskanie najkrótszej odległości do obiektu, a także pomaga precyzyjnie wykonać pomiary pośrednie (funkcje Pitagorasa). Narzędzie minimum/maksimum pozwoli także wyznaczyć odchyłki i porównać je z normami, jak również wskaże na kontrolę jakościową wykonywanych prac.

Na placu budowy najczęściej wykorzystywanymi funkcjami jest powierzchnia, powierzchnia ścian i objętość. Nie może ich zatem zabraknąć w modelu Bosch GLM 250 VF. Miernik, mając dwie długości, w szybki sposób obliczy powierzchnię mierzonego obiektu. Dodając do tego wysokość, szybko otrzymamy jego kubaturę. Pracę ułatwia również funkcja powierzchni ścian. Jeśli bowiem w całym obiekcie wysokość jest tej samej wartości, wystarczy tylko raz zmierzyć odległość od podłogi do sufitu, a później mierzyć tylko szerokość ścian. Kogo ta funkcja powinna ucieszyć? Przede wszystkim malarzy, tynkarzy, tapeciarzy, a więc wszystkich, którzy w szybki i łatwy sposób chcą zmierzyć powierzchnię i określić koszt wykonania prac.

Kolejne ułatwienie, które posiada dalmierz Bosch GLM 250 VF, to funkcja wewnętrznej pamięci, która pozwala na archiwizowanie 30 ostatnich wyników. Zapamiętane wartości objętości, długości i powierzchni można między sobą dodawać i odejmować. Użytkownik dalmierza może zatem zrezygnować z kalkulatora.

Udowodniliśmy, że mocną stroną dalmierza laserowego Bosch GLM 250 VF jest jego oprogramowanie wewnętrzne. To ono sprawia, że omawiany model jest tak dobrze przystosowany do wykonania różnych konstrukcji pomiarowych.

Dalmierz laserowy Bosch GLM 250 VF idealnie sprawdza się na otwartej przestrzeni, a także na dużych placach budowy.GLM 250 VF

 

Dalmierz laserowy Bosch GLM 250 VF

 

Charakterystyka produktu:

 • Nowoczesny dalmierz laserowy Bosch GLM 250 VF ma zasięg 250m (dzięki zastosowaniu dużej, szklanej soczewki)
 • Podświetlany wyświetlacz (duży przejrzysty 4-wierszowy wyświetlacz)
 • IP:54 ochrona przed pyłem i wilgocią (dla całego dalmierza, łącznie z przegrodą na baterie
 • Bosch GLM 250 VF posiada wielofunkcyjny trzpień pomiarowy, który ułatwia dokładny pomiar w miejscach trudno dostępnych i na krawędziach.
 • GLM 250 VF posiada budowany celownik, który zapewnia optymalną widoczność punktu laserowego, nawet przy odległości dochodzącej do 250m
 • Dlamierz GLM 250 VF potrafi zapamiętać 30 pomiarów.
 • W porównaniu ze swoimi poprzednikami posiada następujące (nowe) funkcje:
 • podwójne twierdzenie Pitagorasa do komfortowych pomiarów z użyciem statywu oraz obliczania wysokości w miejscach trudno dostępnych
 • Podwójne twierdzenie Pitagorasa do pomiaru wysokości częściowych
 • Funkcja trapezowa do pomiaru pochylenia dachu
 • Funkcja timera do precyzyjnych pomiarów ze statywem oraz przy pomiarach z miejsc trudno dostępnych
 • Funkcja tyczenia do zaznaczania powtarzających się odległości

Dane techniczne GLM 250 VF:

 • Wbudowany celownik:
 • Zasięg 0,05-250 m
 • Dokładność pomiaru +- 1,0 mm
 • Czas pracy baterii ok. 30.000 (pomiary pojedyncze), 5h (pomiar ciągły
 • Wymiary 66x120x37 mm
 • Ochrona przed wilgocią: IP 54
 • Masa 0,24 kg
 • Nr kat. 0 601 072 100

Wyposażenie podstawowe:

 • Pokrowiec
 • 4 baterie 1,5 V (AAA)
 • Zaczep
 • Certyfikat producenta
Powiązani producenci w sklepie Rotopino.pl:
* Pola wymagane
Dodaj komentarz