Jak duży jest mój trawnik? Czy mam na nim dużo drzew i krzewów? Czy chcę zachować skoszoną trawę? Te pytania nasuwają się same, gdy planujemy zakup kosiarki. Przy użyciu odpowiedniego sprzętu koszenie trawnika jest prostsze, a wyniki pracy dużo lepsze. Na co więc należy zwrócić uwagę wybierając odpowiedni sprzęt koszący

Fot. HusqvarnaAndrzej Cieciuch - ekspert firmy Husqvarna, udziela porad jak wybrać kosiarkę dostosowaną do naszych potrzeb.
„Idealny trawnik wymaga odpowiedniej pielęgnacji i sprzętu koszącego dostosowanego zarówno do potrzeb użytkownika jak i trawnika. Dlatego firma Husqvarna w swojej ofercie posiada wiele modeli kosiarek z kilkoma metodami koszenia, tak aby spełniać wszelkie wymagania użytkowników… Aby wybrać kosiarkę, która sprawdzi się idealnie na naszym trawniku, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Przede wszystkim – jakiej wielkości i kształtu jest trawnik? Im większy trawnik, tym większa powinna być szerokość robocza kosiarki. Należy pamiętać, że skoszenie każdego 1000m2 trawnika wymaga przejścia od 2 do 3 kilometrów. W takiej sytuacji najlepsze będą kosiarki z napędem własnym lub typu Rider (samobieżne). Po drugie musimy zastanowić się jak często zamierzamy kosić trawę. Wybór sposobu koszenia powinien być uzależniony od rodzaju trawnika oraz częstotliwości koszenia. Kosiarki z bocznym lub tylnym wyrzutem poradzą sobie z wyższą, rzadziej koszoną trawą. Z kolei kosiarki z funkcją zbierania trawy to oszczędność czasu i bardziej estetyczny wygląd trawnika. Można je również wykorzystać do zbierania liści, gałązek, chwastów itp. Działanie takie jest szczególnie wskazane, gdy chcemy uniknąć alergicznej reakcji na pyłki traw i ograniczyć rozsiewanie się chwastów. Godne polecenia są również kosiarki z funkcją BioClip®, która sprawdza się doskonale jeśli kosimy trawnik często. Rozdrobnione ścinki trawy nawożą trawnik, czyniąc go odporniejszym na suszę. Jeżeli jesteśmy nastawieni proekologicznie, warto przemyśleć zakup kosiarki ręcznej, nie wytwarzającej żadnych zanieczyszczeń i hałasu”.

  • Na podstawie wielkości trawnika należy wybrać odpowiednią szerokość roboczą kosiarki. Jeżeli posiadasz dużą, otwartą powierzchnię trawnika, wybierz kosiarkę z szerokością noży co najmniej jednego metra. Z drugiej strony, do dużego trawnika z dużą liczbą drzew i krzewów lepsza będzie kosiarka z większą ilością mniejszych noży, która ułatwi dotarcie do niedostępnych miejsc.
  • Jeżeli trawnik ma średnią lub dużą powierzchnię, najlepiej kupić kosiarkę z napędem własnym.
  • Jeżeli trawnik jest średniej wielkości i użytkownikowi zależy na dodatkowym ruchu na wolnym powietrzu, godna polecenia jest kosiarka bez napędu
  • Jeżeli trawnik jest niewielki, w grę może wchodzić kosiarka ręczna, nie wytwarzająca żadnych zanieczyszczeń i pracująca bezgłośnie.
  • Jeżeli nie mamy pewności, co do najwłaściwszego systemu i częstotliwości koszenia, należy wybrać kosiarkę oferującą kilka możliwości: wyrzutu, zbierania i rozdrabniania (BioClip®).
Powiązani producenci w sklepie Rotopino.pl:
* Pola wymagane
Dodaj komentarz