Utrzymanie kosiarki w dobrym stanie zapewnia nie tylko bezpieczeństwo użytkowania i dobrą kondycję trawnika, ale również ma wpływ na stan techniczny i trwałość urządzenia. Zanim rozpoczniemy intensywne koszenie, powinniśmy wykonać szereg czynności konserwacyjnych.

Honda HRX 476  Fot. www.honda-hrx.plOgrodowe urządzenia akumulatorowe, elektryczne i spalinowe, takie jak: nożyce do żywopłotów, kosiarki, podkaszarki należy konserwować zgodnie z zaleceniami producenta. Najczęściej jednak wszystkie urządzenia ogrodnicze wymagają oczyszczenia oraz naostrzenia mechanizmów tnących. Miejsca połączeń przewodów elektrycznych warto nasmarować specjalnym preparatem, aby nie skorodowały pod wpływem wilgoci.

Jak każde urządzenie mechaniczne, kosiarka,  do bezawaryjnej pracy potrzebuje właściwej obsługi bieżącej i okresowej. Do zadań wykonywanych w trakcie codziennej i sezonowej eksploatacji kosiarki należą: utrzymanie w czystości korpusu i wszystkich części roboczych kosiarki, sprawdzanie stanu oleju w silniku (w przypadku silników czterosuwowych), właściwy dobór składu mieszanki paliwowej w silnikach dwusuwowych, stan przewodów i baterii, nieprzeciążanie silnika ponad normę - dotyczy to zwłaszcza silników elektrycznych i akumulatorowych.

Przed każdym koszeniem powinniśmy sprawdzić poziom oleju silnikowego, stan filtra powietrza i kosza na trawę.
Duże znaczenie ma stan noża tnącego. Prawidłowo naostrzony zapewnia nam doskonałej jakości cięcie korzystne dla trawy.
Nóż tnący kosiarki musimy naostrzyć, gdy zauważamy, że kosiarka zaczyna zrywać i łamać źdźbła trawy.  Stan noża oraz jego wyważenie  jest bardzo ważne gdyż nierówno wyważone ostrze negatywnie wpływa na efekty koszenia jak i podzespoły maszyny.

Powiązani producenci w sklepie Rotopino.pl:
* Pola wymagane
Dodaj komentarz