Technologia cięcia plazmą zadziwia nawet naukowców. Plazma zanjduje coraz więcej zastosowań, za przykład może posłużyć jej coraz częstsze wykorzystywanie w procesach obróbki metalu

O plazmie podstawowych wiadomości kilka

 

Plazmę nazywa się nieraz czwartym stanem materii. Przypomina gaz, na jej całość składają się cząstki neutralne i zjonizowane, a całość jest elektrycznie obojętna. Co ciekawe, jej opór elektryczny maleje za wzrostem temperatury. Mamy więc do czynienia z sytuacją odwrotną do tej wśród metali.

 

Aby wytworzyć plazmę, najczęściej używa się powietrza. Kiedy przepływa ono przez łuk elektryczny między elektrodami, ulega jonizacji, występuje duże zagęszczenie mocy i wytwarza się strumień plazmy. Sam proces cięcia plazmowego polega na topieniu i wyrzucaniu metalu ze szczeliny cięcia wspomnianym łukiem elektrycznym, powstałym między elektrodą nietopliwą a ciętym przedmiotem.

 

 

O wyższości cięcia plazmą nad innymi metodami

 

Przede wszystkim, zabieg ten jest bardziej bezpieczny niż np. cięcie palnikiem z użyciem paliwa z prostej przyczyny – nie wykonuje się go przy użyciu łatwopalnych gazów. Plazma tnie także metale bez zawartości żelaza, po jej użyciu potrzebna jest tylko niewielka ponowna obróbka. Ponadto, tnie lepsze przewodniki, a nawet powierzchnie, które były malowane, są brudne czy zardzewiałe. Co nie bez znaczenia, koszty jej użytkowania są niższe niż palnika paliwowo-gazowego.

 

Plazmą można dokonać cięcia każdego metalu przewodzącego prąd elektryczny, nie jest to, w porównaniu z innymi rozwiązaniami, zajęcie czasochłonne, między innymi dlatego, że pracując tą metodą, użytkownik nie jest zmuszony korzystać z wielu narzędzi. Możliwe jest używanie tnących systemów plazmowych z większością wycinarek kształtów i wypalaczy ścieżkowych. Warto wiedzieć, że, zasilane z prądnic spalinowych, działają również w terenie.

Powiązani producenci w sklepie Rotopino.pl:
* Pola wymagane
Dodaj komentarz